válkaČeskoslovenskoobjevy

Mexická restaurace irituje vegetariány. Je vyzdobená deseti tisíci kostí zvířat!

Mexická restaurace irituje vegetariány. Je vyzdobená deseti tisíci kostí zvířat!
Zdroj: Foto: Jaime Navarro/via designboom.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

Zatímco v drtivé většině restauračních zařízení najdete kosti leda tak na talíři, nová mexická restaurace ve městě Guadalajara si jimi vyzdobila od podlahy až po strop celý interiér, čímž vzbudila velké pozdvižení.

Markéta Oderská 27. prosince 2014

Už název restaurace Hueso, jenž ve španělštině znamená kost, dává tušit, co je základem designu nově zrekonstruované stavby z roku 1940. S nápadem vyzdobit restauraci kostmi zvířat přišel mexický architekt Ignacio Cadena. „Pod vlivem Darwinovy teorie je celý interiér téměř do posledního centimetru čtverečního vyplněn 10 tisíci nashromážděných kostí,“ pochlubil se architekt. Obílené čelisti, obratle, lebky a jiné fragmenty zvířecích koster jsou k vidění všude: visí zarámovány na stěnách, jsou vystaveny na policích, navršeny jak polena pod příborníkem, naskládány v kbelících a dokonce umístěny na jídelních stolech namísto obvyklé květinové výzdoby. Připomínají tak strávníkům, odkud jejich strava pochází, a také to, že kdysi dávno lidé používali místo vidliček a lžic právě kosti.

Tento poněkud strašidelný a morbidní design však kupodivu působí elegantně a příjemně. Je to dáno obíleným cihlovým zdivem, které v kombinaci s krémovými obklady a nábytkem z přírodního světlého dřeva vytváří docela přívětivý prostor, jenž povzbuzuje návštěvníky, aby v klidu a beze strachu pojedli. Nicméně vegetariáni ani aktivisté za práva zvířat se v této restauraci cítit dobře zřejmě nebudou. Ostatně v jídelním menu najdete hlavně pestrou nabídku nejrůznějších druhů masa i jeho neobvyklých odřezků, včetně dnes už vzácně podávaného morku z kosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu