Metuzalémská hvězda je možná starší než vesmír, anebo vědci někde udělali chybu?

Metuzalémská hvězda je možná starší než vesmír, anebo vědci někde udělali chybu? | zdroj: messagetoeagle.com


Metuzalémská hvězda je starší než sám vesmír, je to vůbec možné?

TÉMATA: hvězdy | záhady | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 09. 2017 | 11:00

Její oficiální název zní HD 140283, ale nikdo jí neřekne jinak než Metuzalémská hvězda. Je vzdálená 190 světelných let od Země. Vědci se o ni zajímají hlavně kvůli jejímu stáří. Je totiž podle všeho starší než sám vesmír. A to jaksi nelze.

Ukazuje se, že něco je špatně, protože ve vesmíru nemůže existovat nic, co by bylo starší než on. Takže spletli vědci odhadované stáří hvězdy? Astronomové o této hvězdě vědí už přes 100 let. Předchozí studie říkaly, že je stará 16 miliard let. To znamená, že je o tři miliardy let starší než sám vesmír. Ten totiž vznikl velkým třeskem před 13,8 miliardami let. 

Vědci proto byli nuceni hledat nové teorie a podle té nejnovější je Metuzalémská hvězda stará jen 12 miliard let, takže se do časového pásma vejde. I tak je to nejstarší hvězda, u které lidé jsou vůbec schopni nějak stanovit její přibližný věk. Metuzalémská hvězda vznikla kdysi v trpasličí galaxii a má velmi dlouhou trajektorii oběhu. 

Přesto vědci zdaleka nejsou zajedno, že zrovna takto se věci mají. V minulosti bylo stáří hvězdy stanoveno možná správně a vědci se mýlí v tom, kdy došlo k Velkému třesku a vzniku vesmíru. Chybné mohou být výpočty, hvězdná fyzika, kosmologické odhady. Zkrátka Metuzalémská hvězda odhaluje, že o vesmíru toho víme ve skutečnosti velmi málo, a i to, co víme, má velmi vratké základy. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 09. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu