válkaČeskoslovenskoobjevy

Metuzalémská hvězda je starší než sám vesmír, je to vůbec možné?

Metuzalémská hvězda je starší než sám vesmír, je to vůbec možné?
Zdroj: messagetoeagle.com

Její oficiální název zní HD 140283, ale nikdo jí neřekne jinak než Metuzalémská hvězda. Je vzdálená 190 světelných let od Země. Vědci se o ni zajímají hlavně kvůli jejímu stáří. Je totiž podle všeho starší než sám vesmír. A to jaksi nelze.

Tomáš Chalupa 26. září 2017

Ukazuje se, že něco je špatně, protože ve vesmíru nemůže existovat nic, co by bylo starší než on. Takže spletli vědci odhadované stáří hvězdy? Astronomové o této hvězdě vědí už přes 100 let. Předchozí studie říkaly, že je stará 16 miliard let. To znamená, že je o tři miliardy let starší než sám vesmír. Ten totiž vznikl velkým třeskem před 13,8 miliardami let.

Vědci proto byli nuceni hledat nové teorie a podle té nejnovější je Metuzalémská hvězda stará jen 12 miliard let, takže se do časového pásma vejde. I tak je to nejstarší hvězda, u které lidé jsou vůbec schopni nějak stanovit její přibližný věk. Metuzalémská hvězda vznikla kdysi v trpasličí galaxii a má velmi dlouhou trajektorii oběhu.

Přesto vědci zdaleka nejsou zajedno, že zrovna takto se věci mají. V minulosti bylo stáří hvězdy stanoveno možná správně a vědci se mýlí v tom, kdy došlo k Velkému třesku a vzniku vesmíru. Chybné mohou být výpočty, hvězdná fyzika, kosmologické odhady. Zkrátka Metuzalémská hvězda odhaluje, že o vesmíru toho víme ve skutečnosti velmi málo, a i to, co víme, má velmi vratké základy.

Další články

Zavří­t reklamu