Antarktida možná ukrývá odpovědi k tajemství vzniku naší Sluneční soustavy.

Antarktida možná ukrývá odpovědi k tajemství vzniku naší Sluneční soustavy. | zdroj: amazinguniverse.com


Meteority pohřbené pod ledem v Antarktidě zajímají vědce

TÉMATA: záhady | antarktida | vesmír | meteority

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 02. 2016 | 13:00

Vědci zjistili, že pod antarktickým ledem je mnoho velmi zachovalých meteoritů. Leží pouhých deset centimetrů pod ledem. Pokud by začalo více svítit slunce, led by roztál a meteority by spadly do vody.

Meteoritů jsou podle vědců stovky a jsou velmi bohaté na železo. Především však nesou důležité informace týkající se vzniku naší Sluneční soustavy. Právě proto o ně mají vědci eminentní zájem. Navíc by se daly z ledu poměrně lehce dostat. 

V Antarktidě je o mnoho snazší hledat meteority než kdekoli jinde na světě. Jsou černé, zatímco celá oblast je pokrytá sněhem. Spatřit je pod ledem tak není nic těžkého. Největší obavy nyní panují kolem toho, že led zeslábne a kameny se utopí. Vědci z univerzity v Manchesteru proto navrhují, aby byly z ledu vytaženy, dokud tam ještě jsou. "Najít tyto meteority je základní imperativ pro to, abychom porozuměli formování naší Sluneční soustavy. Tyto meteority pocházejí z dávných planetárních těles v naší soustavě. Je potřeba vyslat expedici, která najde tyto meteority a odebere z nich vzorky,"   upozorňuje Dr. Geoff Evatt z Manchesterské univerzity.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 02. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu