válkaČeskoslovenskoobjevy

Meteorit způsobil nad Grónskem explozi o síle 2,1 kilotun

Meteorit způsobil nad Grónskem explozi o síle 2,1 kilotun
Zdroj: dailymail.co.uk

Dopad meteoritu způsobil obrovskou explozi poblíž americké vojenské základny Thule v Grónsku. K dopadu došlo 25. července, Američané potvrdili, že základna, na které jsou umístěna citlivé zařízení, nebyla poškozena.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2018

Objekt, který dopadl do Grónska, byl již předtím sledován NASA. Ta oznámila, že šlo meteorit, který vesmírem letěl rychlostí 24,4 kilometrů za sekundu a rozpadl se v atmosféře 43 kilometrů nad základnou. Ta detekovala výbuch jako potencionální raketu, protože na základně je instalován radar včasné výstrahy právě před případným nepřátelským raketovým útokem.

Letecká základna Thule je nejseverněji položenou americkou vojenskou základnou vůbec. Kromě radarů určených k detekování přilétajících raket je na základně letecká skupina, která má na starosti hlavně zásobování. Američané měli své základny v Grónsku už za druhé světové války, Thule byla postavena v roce 1952, v rámci operace Blue Jay. Přestože existence základny měla být co nejvíce utajená, prakticky hned po jejím dokončení ji náhodou objevil francouzský antropolog Jean Malaurie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu