válkaČeskoslovenskoobjevy

Město temnoty: Nejhustěji osídlené místo světa nyní zeje prázdnotou

Město temnoty: Nejhustěji osídlené místo světa nyní zeje prázdnotou
Zdroj: abandonspaces.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Uvnitř megalopole Hongkongu se skrývá Kowloon City, jedno z nejpodivnějších míst v Asii. Kdysi se zde tísnilo v obřích obytných blocích 50 tisíc lidí. Neplatil zde zákon, bylo to doslova Město temnoty.

Tomáš Chalupa 24. listopadu 2017

Městská oblast Kowloon vznikla bez konzultace s jakýmkoliv urbanistou nebo dokonce architektem. Zcela živelně a samovolně lidé vršili své příbytky jeden na druhý. Atmosféra toho místa se dá popsat jako architektonický chaos.

Město sloužilo jako úkryt kriminálním živlům, drogovým dealerům, hledaným osobám nebo prostě jen lidem, kteří neměli doklady a tudíž ani šanci legálně existovat. Místo přitom bylo osídleno už v roce 960 našeho letopočtu, kdy zde za dynastie Song byl strážný bod, který hlídal místní obchod se solí. O 800 let později zde byla vybudována malá pobřežní pevnost a později i trvalé osídlení. K dalšímu osidlování Kowloon City došlo po druhé světové války, kdy Hongkong opustili Japonci.

Za britské správy se z Kowloonu stalo něco jako neoficiální čínské velvyslanectví ve městě. Město se plnilo čínskými uprchlíky, kteří tvořili většinu jeho obyvatel. Právě v tomto období se zde začaly živelně stavět domy a populace rapidně vzrůstala. Britská policie se až na dva nebo tři případy do města vůbec neodvážila, a to tak začalo žít svými vlastními pravidly. Ty začaly určovat Triády, nechvalně známá čínská zločinecká organizace.

Známý hongkongský básník Leung Ping-kwan popsal atmosféru tohoto města jako místo, kde bylo možné vidět prostitutky i kněze, sociální pracovníky i drogově závislé. Ve městě existovala místa, která přes den sloužila jako dětská hřiště a v noci se z nich stala pódia pro strip-show. Bylo to podle něj v lecčem děsivé, ale v podstatě se zde každý snažil dál pokračovat v normálním životě, jako zbytek obyvatel Hongkongu.

Kowloon City bylo také neuvěřitelně spletité. Množství potrubí, drátů, schodišť, balkónů, teras vytvářelo dojem velkého úlu. Poměrně velkou vzdálenost bylo možné urazit, aniž by se člověk vůbec dotkl země. Jediné otevřené prostranství bylo uprostřed města. Tam se scházeli obyvatelé, aby pili čaj, sledovali televizi a bavili se. Poblíž města bylo hongkongské letiště, což byl jediný důvod, proč budovy neměly více než 14 pater. Pokud by omezení kvůli letovému provozu nebylo, mnoho budov by bylo ještě daleko vyšších.

Dnes je město Kowloon opuštěné a z větší části zbořené. Vládě došla trpělivost a celou oblast vyklidila a začala bourat. Existují plány, jak z místa udělat klidovou zónu, které se pozvolna realizují. Z města temnoty už stojí jen malá část, kterou vyhledávají turisté, aby si ji vyfotili.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu