válkaČeskoslovenskoobjevy

Město Sillamäe bylo za dob SSSR vymazáno z map. Potají se zde produkoval uran

Město Sillamäe bylo za dob SSSR vymazáno z map. Potají se zde produkoval uran
Zdroj: atlasobscura.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Sillamäe najdete v estonském kraji Ida-Virumaa. Ve 40. let zde vznikl závod na obohacený uran, který z města udělal izolované místo od zbytku světa.

Simona Knotkova 12. listopadu 2018

První záznamy o městě pochází z roku 1502. V 18. století se malé přímořské město proměnilo ve vyhledávanou turistickou destinaci a oblíbené místo odpočinku ruských osobností včetně lékaře Pavlova či skladatele Čajkovského.

Zásadní změna přišla ve 40. letech. Rukama vězňů ze sovětských gulagů zde začala potají vznikat továrna na obohacený uran, která prázdninovou destinaci proměnila v izolované místo od zbytku světa. Podle map město Sillamäe přestalo existovat. Namísto původního názvu se nyní skrývalo pod tajemnými kódy Moskva 500 a Leningrad 1.

Až do rozpadu Sovětského svazu tamní závod vyprodukoval více jak sto tisíc tun uranu, který se stal základem pro sedmdesát tisíc jaderných zbraní včetně první sovětské jaderné bomby. Velká část radioaktivní látky přitom pocházela z bývalého Československa.

Protože Sillamäe byl v těchto letech odtrženou komunitou, aby vláda přilákala do oblasti inženýry, snažila se z něho udělat atraktivní místo k životu. Sovětská architektura zde nebyla tolik patrná a architekti stavěli budovy ve stylu stalinovského neoklasicismu.

Továrnu stejně jako množství sovětských symbolů upomínajících na nepříliš dávnou minulost najdete na místě dodnes. Dnešní výroba se už ale zaměřuje na zpracovávání vzácných kovů.

Podobu Sillamäe dnes si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu