Městečko Pyramida na Špicberkách je sice opuštěné, ale turisté sem přesto jezdí.

Městečko Pyramida na Špicberkách je sice opuštěné, ale turisté sem přesto jezdí. | zdroj: englishrussia.com


Město opuštěné na Špicberkách je dnes turistickou atrakcí

TÉMATA: rusko | města | černobyl

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 01. 2017 | 12:00

Městečko Pyramiden na Špicberkách založili Švédové v roce 1910, ale důl i s vesnicí v roce 1927 připadl Rusku v rámci Špicberské dohody. Dnes je Pyramiden víceméně opuštěné, zato slouží jako vyhledávaná turistická atrakce.

Jméno dostala vesnice podle hor, které se rozkládají kolem. Městečko Rusové poté, co jej dostali v rámci Špicberské smlouvy, vybavili vším potřebným. Byla tu škola, knihovna, kulturní centrum, dva hřbitovy a také divadlo a sportovní komplex s bazénem. V Pyramiden žilo v době její největší slávy asi tisíc lidí, byli to převážně horníci pracující pro společnost Artikugol. Právě ta měla důl a městečko ve své správě. Těžba se však později přestala vyplácet, a tak bylo v roce 1998 rozhodnuto o tom, že se městečko bude celé evakuovat. Evakuace byla dost překotná, proběhla tak, že všichni lidé odjeli lodí a v domech zanechali většinu mobiliáře a vybavení.

Právě díky tomu je od roku 2007 Pyramiden vyhledávanou turistickou atrakcí. Lidé se sem jezdí dívat na opuštěné město duchů podobně jako třeba do Černobylu. Ovšem městečko tak úplně opuštěné není. Je zde jeden hotel a muzeum, stabilně zde žije asi 30 lidí, kteří mají na starosti právě turistický ruch. Mezi zajímavosti města patří mimo jiné Leninova socha na náměstí, která je nejsevernější Leninovou sochou na světě. Je zde také slavný klavír Rudý říjen, i ten je nejseverněji položeným klavírem na světě. Pyramiden má zkrátka mnohá prvenství a jeho návštěva jistě bude silným zážitkem.

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 01. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu