Nebojte, tahle skála drží! | zdroj: Flickr


Město, kde mají lidé místo střechy skálu nad hlavou

TÉMATA: tajemná místa | příroda

Zdá se, že si někdy lidé vybírají poněkud divná místa pro život. To, že si dávní obyvatelé španělského městečka Setenil de las Bodegas postavili město pod skalními převisy,však mělo své ryze praktické důvody. Na zvláštním půvabu mu to však nic neubírá!

user-avatar

Markéta Oderská

15. 09. 2014 | 07:32

Typicky bíle natřené domečky v Andalusii

Městečko ležící 157 kilometrů severovýchodně od přístavního města Cádiz vypadá, jakoby kdysi na něj dopadl meteorit, ale lidé se tu přesto rozhodli žít dál jako doposud. Zářivě bílé andaluské domečky se totiž krčí pod skalním masivem a některé z nich mají mají místo střechy skálu.

Domy tu lidé vestavěli do skal

Lidé se kdysi rozhodli tyhle skály osídlit z praktických důvodů. Jeskynní komplex nad řekou Trejo, jejíž vody zdejší soutěsku vyhloubily, se ukázal přímo ideálním sídlem. Místo stavby celých domů stačilo lidem postavit jen průčelí! Navíc v chladných jeskyních mohli uchovávat bohatou úrodu.

Není nad to mít zastřešený balkon

Má se za to, že zdejší osídlení sahá až do velmi vzdálené prehistorické doby, ač přímé důkazy se nedochovaly. Určitě ale bylo tohle místo obydleno během římské nadvlády v 1. století po Kristu.

Městečko kypí životem, o turistický ruch tu není nouze

Samotný název města odráží zajímavou historii městečka. Slovo setenil, které pochází z latiny, totiž znamená „sedmkrát ne“. Přesně tolikrát se katoličtí Španělé pokoušeli vypudit z kraje Maury, arabské obyvatele, kteří ve středověku ovládali velkou část Španělska. Až patnáct dnů útočníkům trvalo, než v roce 1484 konečně dobyli místní hrad, poslední baštu Maurů.

K malebnosti městečka přispívají půvabné kavárničky

Před deštěm je kam se skrýt

Ač by se zdálo, že se městečko před nepřátelským světem ukrylo do skal, vibruje o jarních a letních měsících životem a jeho malebné kavárničky a obchůdky se hemží lidmi. Setenil de las Bodegas je vyhlášené řadou místních delikates, jako jsou chorizo, olivový olej, med, džemy a andaluské víno. Zdejší restaurace nabízejí skvělé pokrmy z místního vepřového a patří k nejvyhlášenějším v kraji. Život tu není tak tvrdý, jak by se podle skal mohlo zdát.

Místní restaurace mají stěny ze skály

Ve vinárnách a barech vládne příjemný chládek i v horkém létě

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

15. 09. 2014 | 07:32

Zavří­t reklamu