válkaČeskoslovenskoobjevy

Město duchů Ordos: Měly tam žít miliony lidí, ale nikde ani živáčka

Město duchů Ordos: Měly tam žít miliony lidí, ale nikde ani živáčka
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 8 fotek+ 9 fotek

Centrální plánování, jak ho známe z dob reálného socialismu u nás a jímž se dodnes řídí soudruzi v Číně, s sebou nese to riziko, že se centrálně naplánuje naprostá pitomost. To je i případ čínské megalopole Ordos v provincii Vnitřní Mongolsko.

Tomáš Chalupa 23. května 2016

Ordos má všechno, tisíce obytných domů, vilové čtvrti, nákupní centra, divadla, kina, nádraží, letiště, … Nemá však žádné obyvatele. Pouhá dvě procenta domů jsou obydlených. Město bylo doslova centrálně naplánováno pekingskou vládou, která usoudila, že v uhelné oblasti je potřeba pro havíře vystavět nové město. Zdejší region je jinak spíše zaostalý, takže stavba megalopole sem měla vnést i všeobecný rozvoj.

Město bylo skutečně kompletně celé postavené, ovšem bez lidí. Ti v něm nejsou zejména kvůli vysokým nájmům a cenám nemovitostí. I když vláda několikrát nájmy snížila, stále je to mnohem více, než kolik si chudí obyvatelé tohoto kraje mohou dovolit. Dalším nezanedbatelným faktorem je, že se asi nikomu moc nechce žít ve městě, kde nikdo není. A tak místní lidé dál žijí ve svých původních vesnicích a ulicemi Ordosu se leda prohání vítr.

Další články

Zavří­t reklamu