Příběh muže nám ukazuje, že pomáhat druhým se dá i za těch nejnesnadnějších podmínek.

Příběh muže nám ukazuje, že pomáhat druhým se dá i za těch nejnesnadnějších podmínek. | zdroj: odditycentral.com


Měsíčně si vydělává jen nuzný plat. Přesto jeho většinu už 30 let věnuje chudým dětem

TÉMATA: chudoba | obživa | děti | pomoc | dobrovolnictví | čína

user-avatar

Simona Knotková

24. 04. 2019 | 11:00

Osmapadesátiletý muž z čínské provincie Liao-ning zaujal pozornost médií celého světa. I když sám nemá dostatek peněz na obživu, velkou část svého výdělku pravidelně věnuje chudým dětem.

Muž uváděný médii jako pan Čau se živí uklízením ulic ve městě Šen-jang. Podobná práce je mizerně placená a v přepočtu na naši měnu si Číňan měsíčně přijde na cca 6,8 tisíc korun. Nejenom že s tímto výdělkem však zvládá uživit svou rodinu, ale už třicet let také přispívá na děti z chudých poměrů. Za celou dobu jim věnoval už více než 614 tisíc korun. Peníze jdou převážně na studia, která by si děti jinak nemohly dovolit. Za jeho dobrotou stojí vlastní bolestná zkušenost.

"Byl jsem jako ty děti," vypráví. "Neměl jsem co jíst a cítil jsem se bezmocně. Otec mi zemřel, když jsem byl malý, a moje matka měla psychické potíže. Většinu svého dětství jsem se proto musel spoléhat na vlídnost cizích lidí. Jenom díky desítkám rodin ze sousedství jsem nezemřel hlady."

Rozhodl se, že v dospělosti bude sám pomáhat potřebným. Rodina pro jeho snahy nejprve neměla porozumění. Čau dokonce vyměnil jejich vlastní dům za byt v podnájmu, aby pro děti získal víc peněz.

"Spousta lidí stále nedokáže pochopit, že dávám peníze cizím, když sám dost nemám. Já ale vím, že dělám správnou věc. Často se kvůli tomu se mnou hádala i moje manželka. Jednou jsem ji proto vzal do horské vesnice, aby viděla, v jakých podmínkách tyto děti žijí. Od té doby už proti tomu neřekla ani slovo."

Certifikáty, které dokládají mužovy finanční dary.

Základem podle něj je uskrovnit se. Netají se tím, že si už přes třicet let nekoupil žádné nové oblečení a jeho denní strava se skládá hlavně z obyčejných nudlí. Jeho oddanost a vlídnost se mu loni vrátila v čase, kdy sám potřeboval pomoc. Na konci roku se mu ucpala střeva a on musel být hospitalizován v nemocnici. Manželka v té době nebyla doma, ale byly to právě některé ze sponzorovaných dětí, které ho chodily navštěvovat.

Čau plánuje ve svém úsilí pokračovat i nadále. "Chci těm dětem pomoci změnit jejich osud," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

24. 04. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu