válkaČeskoslovenskoobjevy

Měsíc ochránil Zemi před Sluncem a umožnil vznik pozemského života

Měsíc ochránil Zemi před Sluncem a umožnil vznik pozemského života
Zdroj: unsplash.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Země ve svých žhavých počátcích nebyla rozhodně vhodným místem k obývání. K tomu, že na ní mohl později vzniknout život, přispěl i její nejbližší vesmírný souputník - Měsíc. Ten fungoval svým způsobem jako její štít.

Yvonne Pokorná 5. ledna 2021

Země vznikla před 4,6 miliardami let a krátce po svém vzniku získala svůj jediný přirozený satelit – Měsíc. Na počátku svého vývoje byla Země rozžhavenou koulí. Všechny látky se zde vyskytovaly v plynném nebo tekutém skupenství. Byl to důsledek bombardování Země cizími tělesy z vesmíru. Tyto nárazy tavily zemský povrch, který byl nakonec tvořen doruda rozžhaveným magmatem, jež pokrývalo celou planetu.

Podle teorie velkého impaktu došlo ke srážce vznikající Země s protoplanetou  Theia. Tato srážka způsobila vyvržení materiálu ze Země a z Thei na oběžnou dráhu Prazemě. Z tohoto materiálu se se postupně zformoval Měsíc.

Mezitím si Slunce, byť mnohem slabší a chladnější než dnes, procházelo děsivými batolecími roky a bičovalo vesmír prudkými, silnými erupcemi a divokým slunečním větrem. Za těchto podmínek je zázrak, že si Země dokázala uchovat dostatek své atmosféry a mohla se stát vlídným světem, kde je možný život.

Za to částečně vděčíme Měsíci. Nový výzkum ukazuje, že právě jeho magnetické pole zřejmě chránilo Zemi před náporem slunečního běsnění.

„Zdá se, že Měsíc představoval pro Zemi podstatnou ochrannou bariéru proti slunečnímu větru, což bylo rozhodující pro schopnost Země udržovat si během této doby svoji atmosféru,“ uvedl fyzik Jim Green z NASA, hlavní autor nové studie.

Thumbnail # Uvnitř Měsíce je voda, ale nikdo neví, jak se tam vzala
Mohlo by Vás zajímat:

Uvnitř Měsíce je voda, ale nikdo neví, jak se tam vzala

Měsíc byl dříve horký a polotekutý a měl stejně jako Země magnetické pole. To si udržel do doby před jednou až dvěma a půl miliardami let, kdy vychladl natolik, že jeho železné jádro ztuhlo.

Vztah Země a Měsíce byl v těch raných dobách mnohem bližší, než je tomu dnes. Před asi 4 miliardami let byl Měsíc vzdálený jen 130 000 kilometrů, což je asi třetina jeho současné vzdálenosti (384 400 km). Také Země se točila rychleji. Den trval pouhých pět hodin. Jak se rotace planety zpomaluje, Měsíc ustupuje tempem asi 3,82 cm ročně a tento proces pokračuje.

Green a jeho tým se chtěli dozvědět, jak magnetické pole Měsíce dříve se Zemí interagovalo. Navrhli tedy počítačový model, který toto měl simulovat. Zjistili, že magnetické pole obou těles bylo spojeno prostřednictvím pólů. Toto kombinované magnetické pole tenkrát chránilo Zemi před ztrátou atmosféry kvůli slunečnímu větru.

Vědecké simulace rovněž naznačují, že si Země s Měsícem vyměňovaly atmosférické plyny, což by vysvětlovalo záhadu lunárního dusíku. Jejich magnetická pole zůstala pravděpodobně spojená až do doby před zhruba 3,5 miliony let.

Vědci doufají, že nové informace získané z misí na Měsíc poskytnou více informací. Zvláště zajímavé jsou oblasti v trvalém stínu u pólů. Mohou zadržovat kyslík a dusík sebrané ze zemské atmosféry, které jinde mohlo zničit slunečního záření.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu