válkaČeskoslovenskoobjevy

Měsíc může mít svůj vlastní měsíc, připouštějí vědci

Měsíc může mít svůj vlastní měsíc, připouštějí vědci
Zdroj: qz.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zvídavé děti často kladou otázky, na něž dospělí neví, jak odpovědět. Tak tomu bylo i v případě jisté americké astrofyzičky, jíž její syn v roce 2014 položil zajímavou otázku - mohou mít měsíce své vlastní měsíce? Zarazilo ji to a další roky se snažila najít odpověď.

Yvonne Pokorná 17. dubna 2019

Onou vědkyní je Juna Kollmeierová z Carnegie observatoře v kalifornské Pasadeně. Spolu se svým kolegou Seanem Raymondem z Université de Bordeaux se snažila přijít na to, zda satelit obíhající kolem nějaké planety může mít také svoje vlastní satelity. „Planety obíhají hvězdy a měsíce obíhají planety, takže bylo přirozené se ptát, zda menší měsíce mohou obíhat větší,“ vysvětlil Raymond.

Měsíc Země je koneckonců tak obrovský, že někteří vědci jej chtějí nazývat vlastní planetou; proč by pak neměl svůj vlastní měsíc?

Kollmeierová s Raymondem zkoušeli na tuto hádanku najít matematickou odpověď. S použitím rovnic navržených odhalit gravitační účinky planet na jejich měsících, zjistili, že moonmoons (jak tato tělesa nazvali) mohou hypoteticky existovat, jestliže hostitelský měsíc je dostatečně velký a subměsíc zase dostatečně malý a když mezi těmito měsíci a jejich hostitelskou planetou leží široká orbitální propast.

„Zjistili jsme, že subměsíce o průměru deset kilometrů mohou existovat pouze kolem velkých (1 000 km) měsíců na široce oddělených oběžných drahách,“ uvedli vědci ve své studii zveřejněné na webu arXiv. V případě nesplnění těchto přísných parametrů by mohlo dojít ke srážce a zničení těchto těles. Subměsíce musí mít také dostatečně silnou gravitaci, aby neodletěly pryč do vesmíru.

Vědci zjistili, že čtyři měsíce v naší vlastní sluneční soustavě jsou teoreticky schopny vytvořit si také vlastní satelitní měsíce. Jde o Jupiterův měsíc Callisto, Saturnovy měsíce Titan a Iapetus a Měsíc obíhající kolem Země. Ovšem nejvhodnějším kandidátem je podle zjištění Kollmeierové a Raymonda satelit Kepler-1625b-I obíhající kolem žluté hvězdy Kepler-1625. Podle vědců má právě on tu správnou hmotnost a vzdálenost od svého hostitele k tomu, aby podporoval existenci svých vlastních satelitních měsíců.

Nakonec autoři poukazují i na to, že umělý subměsíc může být stabilní a tím posloužit jako časová kapsle nebo základna. Na stabilní oběžné dráze kolem Měsíce, jako je například Lunar Gateway, kterou navrhla NASA, by mohl umělý subměsíc uchovat lidské poklady v bezpečí pro potomky dlouho poté, co by se Země stala nevhodnou pro život.

Další články

Zavří­t reklamu