válkaČeskoslovenskoobjevy

Měsíc by mohl mít zásadní úlohu v hledání mimozemšťanů

Na Měsíci žádný život není, to víme, ale současně by nám mohl v hledání mimozemského života pomoci. Mohl by fungovat jako rybářská síť na stopy mimozemského života.

Tomáš Chalupa 18. listopadu 2019

NASA oznámila spuštění lunárního programu Artemis, který obsahuje plán na přistání člověka na Měsíci v roce 2024. Trvalá základna by pak zde měla vyrůst v roce 2028. S těmito velkolepými programy si stále více vědců klade otázky, co vše bychom mohli na Měsíci najít.

Americký vědec Abraham Loeb navrhuje, aby se Měsíc chápal jako síť. V ní mohly za stovky milionů let jeho existence uvíznout nejrůznější zásadní objekty ze vzdáleného vesmíru. Zásadní atribut Měsíce totiž je, že nemá atmosféru. Na Zemi drtivá většina meteoritů shoří už v atmosféře, proto se nikdy nedozvíme, co bylo na jejich povrchu a zda tam nebyly známky mimozemského života. Ale to se na Měsíci nestane, na jeho povrch dopadne vše, protože nemá atmosféru.

Druhý významný atribut je, že Měsíc je geologicky velmi stabilní, nedochází tam k velkým zemětřesením nebo nějakým tektonickým činnostem. Vše, co v něm uvízne, tak zůstává neporušeno v některé z jeho vrstev. Cokoliv, co se zde najde, tak bude ve velmi dobrém a zachovalém stavu.

V podstatě se tak nabízí myšlenka skutečně důkladně prohledat měsíční povrch, kopat samozřejmě i pod zem a doufat, že se objeví … Co vlastně? To je ta pravá otázka. Může to být cokoliv, od nezvyklých látek, které se na Zemi nevyskytují, přes nejrůznější biomarkery, hmotu obsahující látky pro vznik života nebo – v tom nejfantastičtějším případě – i po zbytky mimozemských technologií.

Je možné, že se nenajde nic, ale rozhodně by se to podle Loeba mělo zkusit, protože Měsíc skutečně má všechny předpoklady pro to, aby nám posloužil jako lapač či síť na zajímavé vesmírné objekty. A ty by nás zase mohly dovést blíže k objevu mimozemského života.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu