Trajler k filmu Florence Foster Jenkins | zdroj: youtube.com


Meryl Streepová zpívá opravdu katastrofálně! Bude za to další Oscar?

TÉMATA: filmy | opera | usa | meryl streep | hugh grant | hollywood

user-avatar

Simona Knotková

14. 03. 2016 | 17:30

Britský režisér Stephen Frears (Královna, Všechny moje lásky) natočil snímek o americké operní pěvkyni Florence Foster Jenkinsové, která se do dějin hudby zapsala tím, že vlastně vůbec neuměla zpívat. V hlavních rolích uvidíte Meryl Streepovou a Hugha Granta.

Herečka nám v několika filmech už dokázala, že zpívat umí. Pro potřeby tohoto filmu své kvality ale umně skryla a naopak se ukázala jako příšerná zpěvačka. Předobraz její postavy měl totiž přesně takovou pověst.

Skutečná Florence Foster Jenkinsová se narodila 19. července 1868. Už jako dítě se učila hře na piano a v pozdějším věku chtěla hudbu také studovat. Její bohatí rodiče ale odmítli studium zaplatit, tak se namísto toho v sedmnácti letech provdala za doktora Jenkinse. Když od něj dostala syfilis, navždy se od něho odloučila. Není ovšem známo, zda došlo i k rozvodu. Jeho jméno si nicméně ponechala. 

Florence Foster Jenkinsovou si svět pamatuje jako příšernou zpěvačku. Nikdo ale nemůže říct, že by neměla úspěch a nedosáhla svých snů.

Florence se poté živila jako učitelka klavíru. O dráze zpěvačky začala vážněji uvažovat, když se kolem roku 1900 odstěhovala do New Yorku. Zde docházela na hodiny zpěvu, scházela se s hudebníky a snila, že jednoho dne se stane slavnou. A to se jí opravdu podařilo!

Ač neuměla trefit ani jeden tón, její vytrvalost po čase skutečně sklízela své plody. Posluchači jejích falešných vystoupení jí tleskali a povzbuzovali ji, ať už z lítosti či ze zlomyslnosti. Dosáhli tím ale jenom toho, že Jenkinsová ve svém úsilí nepřestávala a stále víc se dostávala do povědomí muzikálních kruhů. Dotáhla to až tak daleko, že byla oslovena nahrávací společností na vytvoření desky a ve svých 76 letech vyprodala Carnegie Hall. A o několik let později se dostala do hledáčku filmařů, kteří pro ztvárnění její postavy rovnou vyzvali oscarovou herečku Meryl Streepovou! Tomu se říká slušný úspěch.

Američanka je důkazem, že když něco opravdu moc chcete, můžete toho dosáhnout vlastně i bez špetky talentu.

Film Florence Foster Jenkins vstoupí do českých kin 26. května.

user-avatar

Simona Knotková

14. 03. 2016 | 17:30

Zavří­t reklamu