válkaČeskoslovenskoobjevy

Meryl Streepová bojuje za rovnoprávnost žen nejen ve filmu. O pomoc žádá už i papeže

Meryl Streepová bojuje za rovnoprávnost žen nejen ve filmu. O pomoc žádá už i papeže
Zdroj: www.empire.com.lb
+ 2 fotky+ 3 fotky

Americká herečka Meryl Streepová, která ve filmu Sufražetka hraje hlavní roli zakladatelky britského hnutí sufražetek Emmeline Pankhurstovou, se za rovná práva žen bije i mimo filmové plátno. Na nedávném filmovém festivalu v Telluride si však postěžovala, že Americký kongres její požadavky ignoruje.

blondie 11. září 2015

Koncem letošního června napsala Meryl Streepová každému členu Amerického kongresu dopis, v němž ho žádá o obnovení dodatku o o rovnoprávnosti mezi muži a ženami. „Žádám vás, abyste hájili rovnoprávnost – kvůli vaši matce, dceři, sestře, ženě nebo kvůli vám – tím, že aktivně podpoříte dodatek o rovnoprávnosti,“ stojí v dopise. „Celá nová generace žen a dívek mluví o rovnosti – rovných platech, stejné ochraně před sexuálním napadením,“ píše dále Streepová. K dopisu herečka přiložila kopii knihy „Rovnost znamená rovnost“, jejíž autorkou je Jessica Neuwirthová, prezidentka Koalice za obnovení dodatku o rovnoprávnosti.

Meryl Streepová v čele kampaně za obnovení dodatku o o rovnoprávnosti mezi muži a ženami (ERA)

Meryl Streepová v čele kampaně za obnovení dodatku o o rovnoprávnosti mezi muži a ženami (ERA)

Z 541 členů kongresu herečce zatím odpovědělo jen pouhých pět. Meryl Streepová to uvedla při svém nedávném vystoupení po promítnutí filmu Sufražetka na filmovém festivalu v Telluride. Při té příležitosti zároveň zavzpomínala, jak si už v dětském věku předsevzala, že bude finančně nezávislá na mužích. Vyprávěla, jak byla svědkem častých hádek svých rodičů o penězích. Přestože její matka pracovala jako komerční umělkyně, byla nucena svého muže ustavičně prosit o peníze. „Vzpomínám si na tyhle rozhovory, které jsem slyšela z horního patra, pořád dokolečka … Řekla jsem si, že se jednou zařídím tak, abych nikdy nemusela kohokoli prosit o peníze. Budu mít své vlastní peníze,“ svěřila se publiku herečka.

Meryl Streepová jako Emmeline Pankhurstová, vůdkyně sufražetek

Meryl Streepová jako Emmeline Pankhurstová, vůdkyně sufražetek

Když přišla řeč na film Sufražetka, v němž Streepová ztvárnila roli vůdkyně britských sufražetek Emmeline Pankhurstovou, řekla, že snímek je neobvyklý tím, že se soustředí na sedm žen a jednoho muže, což ostře kontrastuje s většinou jiných filmů, kde je tomu naopak. I když se podle ní příležitosti pro ženy v zábavním průmyslu zlepšily, film v tomto směru za televizí notně pokulhává a rovněž ubylo snímků režírovaných ženami – ze 4 procent před pár lety na 1 procento dnes. „Je to dáno tím, že ženy ve vedoucích funkcích znepokojují,“ prohlásila Streepová. Věří však, že kdyby v „náčelnických štábech“ zasedaly takové ženy jako třeba držitelka Nobelovy ceny Malala Yousafzai, byl by svět lepším místem.

Meryl Streepová připomenula, že není tomu tak dávno, co ještě její babička nemohla hlasovat ani v místních volbách. Herečka je přesvědčena, že rovnoprávnost by měla být stanovena zákonem, je to důležitý akt i vůči zbytku světa.

Pomůže papež František?

Pomůže papež František?

Streepová nemíní ve svém boji za ženská práva polevit a hodlá se se svými požadavky obrátit přímo na papeže Františka, jehož si cení za to, co dělá ve prospěch chudých a ochrany klimatu. „Musí řešit otázky nerovnosti. Rozhovory se změní, když ženy budou u stolu,“ zdůraznila herečka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu