Auto budoucnosti od Mercedes-Benz | zdroj: internet


Mercedes představil auto jako ze seriálu Knight Rider. Řídí zcela samo

TÉMATA: Mercedes | samořízení | budoucnost

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2015 | 07:45

S futuristickými ideami se ve světě automobilů doslova roztrhl pytel. Po Cadillacu na atomový pohon se předvedl i Mercedes-Benz se svým inteligentním vozem. Ten jednoduše nepotřebuje řidiče, protože bude řídit sám. Ano slovo „bude“ je podstatné, zatím takový vůz existuje pouze jako koncept.

Zajímavé je, že se Mercedes se svojí novinkou neprezentoval na nějakém světovém autosalonu, ale na přehlídce spotřební elektroniky Consumer Electronic Show v Las Vegas. Tam se většinou objevují nejrůznější novinky ze světa LCD televizí a další domácí elektroniky. Ovšem Mercedes ukázal koncept Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion a podle mnoha komentářů to byla vůbec nejzajímavější věc, která byla v Las Vegas k vidění.

Vůz má velmi prostorný interiér, kde se můžou pasažéři pohodlně usadit v sedačkách. Cílem je, aby se lidé ve voze cítili stejně dobře jako u sebe doma v obýváku. Podle vyjádření Mercedesu totiž automobilka předpokládá, že autonomní vozy se v budoucnosti stanou standardem, a pak budou místem, kde řidič bude moci trávit svůj čas s přáteli nebo rodinou, zatímco se bude přesunovat z místa na místo. Auto má vepředu a vzadu LED panely, které ostatním vozům ukáží, jestli je vůz řízen manuálně, nebo jede sám. Modré světlo znamená, že vůz se ovládá sám, bílé říká, že za volantem sedí člověk.

Auto je samozřejmě také schopno samo zaparkovat. Dokonce se počítá s tím, že vůz napřed vyloží pasažéry na místě, které si sami zvolí, a pak dojede na parkoviště nebo do garáže a tam zastaví. Vůz je schopen také rozpoznat chodce čekající na přechodu a přizpůsobit tomu svou jízdu.

Mercedes tvrdí, že revoluce v automobilovém průmyslu je doslova za dveřmi. „Pokud se někdo zajímá výhradně o technologie, stále nemůže chápat dosah změn, které přinesou autonomně řízené vozy celé společnosti,“ říká ředitel automobilky Dieter Zetsche. Ovšem jedním dechem dodává, že si netroufá odhadnout, kdy takové vozy půjdou do sériové výroby.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu