válkaČeskoslovenskoobjevy

Menstruující Indky jsou pro zaměstnavatele břemenem. Doktoři je posílají na odstranění dělohy

Menstruující Indky jsou pro zaměstnavatele břemenem. Doktoři je posílají na odstranění dělohy
Zdroj: bbc.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Také v roce 2019 je menstruace v některých zemích tabu. Indické ženy se kupříkladu setkávají s otřesným chováním ze strany zaměstnavatele. Některé kvůli tomu podstupují i zdraví ohrožující zákroky.

Simona Knotkova 15. srpna 2019

Desetitisíce obyvatel chudých vesnic v indickém státě Maháráštra jezdí každoročně za prací na západ země. V pásu rozsáhlých polí zde šest měsíců pracují jako sklízeči cukrové třtiny. Ne se všemi je ale nakládáno stejně. Znevýhodněny jsou především ženy, které majitelé plantáží nechtějí kvůli menstruaci zaměstnávat. Vadí jim, že některé jsou v první či druhý den periody neschopné práce. Pokud žena na poli chybí, přistane jí na vrub pokuta.

V přilehlých chýších a stanových táborech, ve kterých sklízeči přespávají, navíc panují otřesné hygienické podmínky. Menstruující ženy zde snadno chytají infekce, které je opět vyřazují z pracovního procesu. S drobnými gynekologickými problémy by si hravě poradily dostupné léky, ale doktoři jim namísto toho doporučují, aby si preventivně nechaly odstranit celou dělohu. Jak uvedl ministr zdravotnictví v Maháráštre Eknath Hinde, za poslední tři roky bylo zaznamenáno 4605 případů hysterektomie.

Hygiena na plantážích je otřesná. Úplně zde například chybí záchody.

Hygiena na plantážích je otřesná. Úplně zde například chybí záchody.

Velká část operovaných žen je přitom teprve v půli svých dvacátých let. V takovém věku už zpravidla mají manžela a dvě děti a z důvodu nedostatečného vzdělání si myslí, že jim odstranění dělohy nemůže nijak uškodit. Jak se ale ukazuje, opak je pravdou.

Korespondentka BBC Prajakta Dhulap navštívila vesnici Vanjarwadi v okrese Beed, odkud každoročně odjíždí 80 % obyvatel na cukrové plantáže. Jak zjistila, polovina tamních žen od dvaceti do čtyřiceti let podstoupila hysterektomii. Mnoho z nich si nyní stěžuje na zhoršený zdravotní stav.

„Jedna z žen si například stěžuje na neustávající bolest v zádech, krku a koleni. Každý den se budí s oteklýma rukama, obličejem a nohama. Jiná se stěžuje na neustálou závrať. Není schopná ujít ani krátké vzdálenosti. Obě už nejsou schopny nadále pracovat na poli,“ popisuje Dhulap.

Pohled do jedné z indických textilek.

Pohled do jedné z indických textilek.

Další případ alarmujícího chování k menstruujícím Indkám byl v nedávné době popsán také v Tamilnádu. Pracovnicím tamní textilní továrny jsou podávány léky neznámého původu, který mají zamezit menstruačním bolestem. Zaměstnavatelé si tak opět pojišťují, že dělnice přijdou do práce. Ženy si ostatně ani nemohou dovolit chybět, a tak si podávané medikamenty berou. Jak vyplynulo z rozhovorů nadace Thomson Reuters Foundation se stovkami pracovnic, polovina z nich trpí vedlejšími účinky od deprese přes problémy s vylučováním až po samovolný potrat.

Organizace za práva žen nyní burcují indické autority, aby zaručily uspokojivé pracovní podmínky pro obě pohlaví. Jiná zpráva odhaluje, že v období 2015/2016 klesl počet zaměstnaných žen na 25,8 %. Před deseti lety od mapovaného úseku to bylo 36 %.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu