válkaČeskoslovenskoobjevy

Měly se ženy v Turecku lépe v době bronzové než dnes? Archeologové tam našli hliněné tabulky zabývající se ženskými právy!

Měly se ženy v Turecku lépe v době bronzové než dnes? Archeologové tam našli hliněné tabulky zabývající se ženskými právy!
Zdroj: www.hurriyetdailynews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Starověká obchodní kolonie Kültepe-Kaniş-Karum na území dnešního Turecka nepřestává udivovat odborníky. Během nedávných vykopávek tam archeologové odkryli další hliněné tabulky popsané klínovým písmem, které kromě jiného zmiňují také otázku ženských práv v době bronzové.

Irena Gruberová 22. července 2015

Kültepe-Kaniş-Karu (Kultepe) leží v provincii Kayseri v Centrální Anatolii. Ve 2. tisíciletí před Kristem tu stávalo starověké chetitské město Káneš, které se stalo střediskem rozsáhlé obchodní sítě starých Asyřanů. O objev města se zasloužil známý český vědec Bedřich Hrozný (1879–1952), který rozluštil jazyk starověkých Chetitů (1917) a položil tak základy oboru chetitologie. V roce 1925 na kopci Kültepe vykopal přes 1000 hliněných tabulek, popsaných klínovým písmem a obsahujících smlouvy a dopisy asyrských kupců z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Tento obchodní archiv předtím marně hledaly desítky vědců. Kvůli možnosti provádět vykopávky i v okolí kopce Kültepe musel Hrozný odkoupit přilehlou louku a jako majitele této louky nechat zapsat československý stát. Díky tomu se mu však podařilo odkrýt město Káneš.

Archeologická lokalita Kültepe-Kaniş-Karu v Turecku

Archeologická lokalita Kültepe-Kaniş-Karu v Turecku

Do hledáčku archeologů se Kültepe znovu dostalo až v roce 1948. Od té doby se tu našly artefakty z rané i střední doby bronzové, doby železné i z období starověkého Řecka a Říma. Nové vykopávky znovu odstartovaly minulý měsíc a v krátké době se podařilo najít další hliněné tabulky s klínovým písmem. Poslední nálezy jsou oproti předchozím však výjimečné tím, že neobsahují jen obchodní informace, ale mnohem více přibližují život společnosti i osobní záležitosti jednotlivců.

„Od ženských práv k adopci dětí a svateb pořádaných po narození, tyto tabulky zahrnují všechny druhy civilizačních a sociálních dat z Anatolie před 4000 lety“ naznačuje šíři jejich záběru profesor Fikri Kulakoğlu z Ankarské univerzity. „Je tu také emocionální dopis, který jedna žena napsala manželovi, a dopis od jiné ženy, která si stěžuje na svoji tchýni. Takové věci byste v oficiálním archivu říše těžko hledali,“ podotýká vědec.

Ačkoli archeologové zatím nezveřejnili přesný obsah textu týkajícího se ženských práv, je každopádně velmi zajímavé, že něčím takovým se lidé zabývali už v době bronzové a paradoxně v oblasti, kde to dnes ženy nemají až tak úplně lehké. Nejde však o první případ, který vypovídá o rovnosti pohlaví na území starověkého Turecka. O tom, že si tu byly ženy s muži kdysi přirozeně rovny, svědčí například i vykopávky z mladší doby kamenné v lokalitě Çatalhöyük.

Hliněná tabulka s klínovým písmem

Hliněná tabulka s klínovým písmem

Dohromady se v Kültepe dosud našlo celkem 23 500 tabulek, z nichž většina se ale zaobírá obchodem. Další artefakty však jistě ještě čekají na své objevení, neboť zatím byla v Kültepe odkryta jen malá část z rozsáhlé archeologické lokality, kterou ve starověku obývalo 70 000 lidí a kde se začala psát nejstarší historie Anatolie. S jistou nadsázkou odborníci poznamenávají, že potrvá možná 5 000 let, než celé naleziště prozkoumají. „Je toho tady spousta,“ říká Fikri Kulakoğlu a doufá, že UNESCO v brzké době zanese Kültepe na seznam světového dědictví.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu