válkaČeskoslovenskoobjevy

Měli hobiti z ostrova Flores ještě menší a starší předchůdce? Nové nálezy to naznačují

Měli hobiti z ostrova Flores ještě menší a starší předchůdce? Nové nálezy to naznačují
Zdroj: theguardian.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Spodní čelist a několik zubů objevili antropologové na indonéském ostrově Flores. Podle všeho patřily vývojově starší formě mrňavých hominidů neformálně nazývaných hobiti. Tento nález zřejmě ukončí dlouhotrvající spory vědců o to, zda Homo floresiensis je podle některých teorií samostatným druhem rodu Homo, odlišujícím se zejména svou malou postavou a mozkem, který přežíval do relativně nedávné doby. byl samostatným druhem rodu Homo, anebo šlo o zakrslou formu moderního člověka. Nyní to vypadá, že floreský hobit měl svého předchůdce, který byl ještě menší a ostrov Flores obýval už před 700 000 lety!

Irena Gruberová 15. června 2016

Objevitelé Homo floresiensis, antropologové Peter Brown a Michael J. Morwood s kolegy, byli přesvědčení, že ostatky 14 jedinců, které od roku 2004 na ostrově Flores objevili, patří novému druhu hominida, který se vyvinul ze staršího vývojového druhu Homo erectus. Jejich extrémně malou výšku objevitelé přisoudili tzv. ostrovnímu nanismu, který způsobuje, že těla velkých druhů živočichů se v prostředí s omezenými potravními zdroji po několika generacích zmenší. Nicméně jiní vědci jejich tvrzení zpochybňovali a tvrdili, že ve skutečnosti se jedná o moderní lidi, kteří trpěli vývojovou poruchou růstu. Nový nález kostí na ostrově Flores však naznačuje, že hobiti zde žili mnohem déle, než se zprvu soudilo – možná až milion let.

Fragment dolní čelisti, který je starý 700 000 let.

Fragment dolní čelisti, který je starý 700 000 let.

“Je to dlouho očekávaný objev, který nám dává významně nahlédnout do evolučních procesů, které vedly k Homo floresiensis,” říká paleontropolog Yousuke Kaifu. Nicméně stále není jasné, jak se tyto starodávné lidské druhy na ostrov Flores vůbec dostaly. Podle australského antropologa Gerrita van den Bergha je tam možná donesla vlna tsunami. Srovnává to s událostmi v roce 2004. “60 kilometrů od pobřeží se tehdy našli lidé včetně jedné těhotné ženy, kteří se drželi plovoucích trosek,” připomíná. “Vzhledem k tomu, že se taková událost objevuje zhruba každých sto let, v průběhu milionu let je zcela pravděpodobné, že malá skupinka hominidů připlula na Flores,” dodal. Tím, že žili po několik generací izolovaně od okolního světa, s omezenými potravními zdroji, si vyvinuli extrémně malou výšku své postavy. Definitivní původ těchto hominidů však může přinést jen test DNA. Ten však není možný, neboť kvůli horkému a vlhkému klimatu na ostrově se jejich DNA po tak dlouhé době nezachovala.

Další články

Zavří­t reklamu