válkaČeskoslovenskoobjevy

Měli bychom měnit DNA astronautům před letem na Mars?

Měli bychom měnit DNA astronautům před letem na Mars?
Zdroj: messagetoeagle.com

S tím, jak se po malých krůčcích přibližuje vidina letu lidské posádky na Mars, vyvstávají také nové a nové problémy, které je třeba vyřešit. Jedním z těch nejpalčivějších je působení vesmírné radiace na kosmonauty v průběhu letu. Odborníci z NASA zvažují zajímavou alternativu, jak tomuto nebezpečí čelit.

Tomáš Chalupa 18. října 2017

Hlavní šéftechnolog NASA Douglas Terrier si myslí, že by před odletem měla být změněna DNA astronautů tak, aby se eliminovalo nebezpečí vzniku rakoviny v důsledku radiace. Zní to jako sci-fi, protože věda nic takového zatím nedokáže, ale času je ještě dost. Pilotovaný let k Marsu se plánuje někdy mezi roky 2030 a 2040, takže vědci mají čas na těchto věcech ještě zapracovat. Jinak totiž zatím chybí nějaké opravdu funkční řešení, jak vlivu radiace na posádku zabránit. Mise k Marsu by se bez tohoto řešení stala silně hazardní záležitostí.

Jinak NASA zvažuje využití elektromagentického štítu nebo použití speciálních obleků, ale podle Terriera není ani jedno řešení příliš praktické. Zvažuje se i použití různých léků a medikamentů. „Všechny tyto věci mají určité etické konsekvence, takže vše je zatím ve stádiu úvah,“ dodal Terrier.

Kromě kontroverzních a zatím nereálných zásahů do DNA posádky se bere jako dané také to, že na palubě lodi bude velmi dobře vybavený operační sál. Kosmonauté budou pod dohledem umělé inteligence, která dokáže velmi rychle rozpoznat příznaky jakékoliv nemoci a zvolí optimální postup a léčbu. Možná dojde i na robotickou operaci. Ani to však nezní pro potencionální posádku příliš povzbudivě. Cesta na Mars tak zatím zůstává stále mimořádně nebezpečným dobrodružstvím.

Další články

Zavří­t reklamu