Vypadá to krásně. Ovšem užitečné to zrovna moc není. | zdroj: atlasobscura.com


Měla to být unikátní stavba. Ruské kolo zasazené v gruzínském mrakodrapu je ale doslova pátým kolem u vozu

TÉMATA: architektura | Gruzie | ruské kolo

Batumi je třetí největší město Gruzie a leží přímo u Černého moře, takže v létě je oblíbeným cílem turistů. Ovšem ne všichni z nich se tu koupou. Kvůli rozkvětu hazardu se Batumi přezdívá “Las Vegas Černého moře” nebo také “Černomořský Singapur” a i architektura posledních let tato přízviska ospravedlňuje. A právě v oblasti stavitelství tu mají místní takovou kuriozitu.

user-avatar

Marta Šindlauerová

3. 12. 2019 | 12:00

Je tu totiž jediná budova na světě, jejíž součástí je ruské kolo, které se nachází ve 27. patře ve stometrové výšce. Do osmi kapslí kola se vejde 40 lidí a celé zařízení se opatrně pohybuje. Celý smysl atrakce je v tom, že nasednete ve 27. patře a popojedete do 31. poschodí. Pokud se Vám zdá, že to je celé tak nějak nepraktické, tak nejste sami. Dodnes se na originální mrakodrap snáší kritika, tkvící v tom, že vyjíždět do jednatřicátého patra v kapsli postrádá poněkud smysl, když se z toho samého patra můžete dívat i normálním oknem budovy nebo také vyjet až na střechu a kochat se skvostným výhledem na město a moře odtud.

Tak trochu zbytečné pozlátko celého stavení je ještě o to zbytečnější, že právě kvůli němu se stavba prodražila a musely být provedeny finančně velmi náročné aerodynamické zkoušky, které zkoumaly, zda kabinky vydrží i ty nejsilnější poryvy větrů. Kolo také zbytečně zaměstnalo seizmology, neboť je Batumi oblastí s občasnými záchvěvy země. Nemluvě o energetické náročnosti celé této atrakce.

Nejvyšší budova Kavkazu (200 metrů) měla původně sloužit vznešenému cíli: v jejích prostorách by se vzdělávali studenti Černomořské technologické univerzity. Jednalo by se o vysoce prestižní centrum vědy a vzdělání, které by bylo financováno gruzínskou a americkou vládou a absolventi by měli výrazně lepší pozici na mezinárodním poli nežli většina ruských a postsovětských škol. Původní myšlenku architekta celého projektu, Davida Gogichiashviliho, se ale nakonec vůbec nepodařilo zrealizovat. Budova zela několik let prázdnotou a až v roce 2015 se jí podařilo “zbavit” a prodat na aukci za 25 milionů firmě RED-Co, která z ní v nejbližší době udělá luxusní pětihvězdičkový hotel.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

3. 12. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu