válkaČeskoslovenskoobjevy

Měla to být unikátní stavba. Ruské kolo zasazené v gruzínském mrakodrapu je ale doslova pátým kolem u vozu

Měla to být unikátní stavba. Ruské kolo zasazené v gruzínském mrakodrapu je ale doslova pátým kolem u vozu
Zdroj: atlasobscura.com

Batumi je třetí největší město Gruzie a leží přímo u Černého moře, takže v létě je oblíbeným cílem turistů. Ovšem ne všichni z nich se tu koupou. Kvůli rozkvětu hazardu se Batumi přezdívá “Las Vegas Černého moře” nebo také “Černomořský Singapur” a i architektura posledních let tato přízviska ospravedlňuje. A právě v oblasti stavitelství tu mají místní takovou kuriozitu.

Marta Šindlauerová 3. prosince 2019

Je tu totiž jediná budova na světě, jejíž součástí je ruské kolo, které se nachází ve 27. patře ve stometrové výšce. Do osmi kapslí kola se vejde 40 lidí a celé zařízení se opatrně pohybuje. Celý smysl atrakce je v tom, že nasednete ve 27. patře a popojedete do 31. poschodí. Pokud se Vám zdá, že to je celé tak nějak nepraktické, tak nejste sami. Dodnes se na originální mrakodrap snáší kritika, tkvící v tom, že vyjíždět do jednatřicátého patra v kapsli postrádá poněkud smysl, když se z toho samého patra můžete dívat i normálním oknem budovy nebo také vyjet až na střechu a kochat se skvostným výhledem na město a moře odtud.

Tak trochu zbytečné pozlátko celého stavení je ještě o to zbytečnější, že právě kvůli němu se stavba prodražila a musely být provedeny finančně velmi náročné aerodynamické zkoušky, které zkoumaly, zda kabinky vydrží i ty nejsilnější poryvy větrů. Kolo také zbytečně zaměstnalo seizmology, neboť je Batumi oblastí s občasnými záchvěvy země. Nemluvě o energetické náročnosti celé této atrakce.

Nejvyšší budova Kavkazu (200 metrů) měla původně sloužit vznešenému cíli: v jejích prostorách by se vzdělávali studenti Černomořské technologické univerzity. Jednalo by se o vysoce prestižní centrum vědy a vzdělání, které by bylo financováno gruzínskou a americkou vládou a absolventi by měli výrazně lepší pozici na mezinárodním poli nežli většina ruských a postsovětských škol. Původní myšlenku architekta celého projektu, Davida Gogichiashviliho, se ale nakonec vůbec nepodařilo zrealizovat. Budova zela několik let prázdnotou a až v roce 2015 se jí podařilo “zbavit” a prodat na aukci za 25 milionů firmě RED-Co, která z ní v nejbližší době udělá luxusní pětihvězdičkový hotel.

Další články

Zavří­t reklamu