Příšerný masakr, který zostuzuje Evropu - tak komentoval válečný konflikt papež Benedikt XV.

Příšerný masakr, který zostuzuje Evropu - tak komentoval válečný konflikt papež Benedikt XV. | zdroj: mashable.com


Měla to být rychlá válka. Boje na italské frontě se nakonec ale proměnily ve tříletou mizérii

TÉMATA: první světová válka | itálie | italská fronta

user-avatar

Simona Knotková

29. 12. 2016 | 11:30

Itálie byla společně s Německem a Rakousko-Uherskem původně součástí Trojspolku. Vidina nově nabytých území ji ale za první světové války přiměla k otočení a přidání se na stranu Dohody.

Itálie původně sice byla součástí Trojspolku, ale k válečnému konfliktu se v roce 1914 nepřidala. Diplomaté ze strany Dohody toho chytře využili a Itálii nabídli získání předalpského Tyrolska, Rakouského přímoří a severní Dalmácie výměnou za přidání se na jejich stranu. Itálie měla o tato území zájem už delší dobu, a s nabídkou Spojenců proto souhlasila.

Boje v Alpách měly být rychlé a Rakousko-Uhersko mělo kromě překvapení doplatit i na silnou italskou převahu. Nakonec bylo ale všechno jinak.

Rakušané se svých pozic nechtěli vzdát a odráželi jeden útok za druhým. V úmorných bitvách na řece Soči Italové utrpěli obrovské ztráty. Ani jedné straně situaci poté neusnadňoval nemilosrdný terén a drsné horské podnebí. Šrapnely z děl představovaly mezi kameny až o 70 % vyšší smrtelné riziko než v půdní krajině. Italové také začali doplácet na nezkušenost mladých vojáků a přemrštěné plány velitelů.

Nutno podotknout, že ani Rakušanům se příliš nedařilo a konflikt se táhl měsíce s porážkami na obou stranách. Aby neštěstí nebylo málo, 13. prosince 1916 bylo deset tisíc vojáků zasypáno lavinou.

Obrat na italské frontě nastal v říjnu roku 1917, kdy rakousko-uherské jednotky doplnili němečtí vojáci. Nové síly napomohly v bitvě u Caporetta drtivé porážce Dohody a bitvu posunuly dál na italské území k řece Piavě. Jakmile se však Němci vrátili na Západní frontu a Italům dorazila pomoc v podobě Spojenců, převaha Rakušanů polevila.

V říjnu roku 1918 se už ale rakousko-uherská říše rozpadala a 300 tisíc jejích vojáků bylo nuceno kapitulovat. Následně bylo domluveno příměří, a válka tak 11. listopadu 1918 oficiálně končila. Na italské frontě za sebou nechala více jak milion mrtvých a přes další dva miliony zraněných. V zemi poté připravenou půdu pro nástup fašismu. A na obzoru byl další světový konflikt...

 

user-avatar

Simona Knotková

29. 12. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu