válkaČeskoslovenskoobjevy

Měla to být rychlá válka. Boje na italské frontě se nakonec ale proměnily ve tříletou mizérii

Měla to být rychlá válka. Boje na italské frontě se nakonec ale proměnily ve tříletou mizérii
Zdroj: mashable.com
+ 30 fotek+ 31 fotek

Itálie byla společně s Německem a Rakousko-Uherskem původně součástí Trojspolku. Vidina nově nabytých území ji ale za první světové války přiměla k otočení a přidání se na stranu Dohody.

Simona Knotkova 29. prosince 2016

Itálie původně sice byla součástí Trojspolku, ale k válečnému konfliktu se v roce 1914 nepřidala. Diplomaté ze strany Dohody toho chytře využili a Itálii nabídli získání předalpského Tyrolska, Rakouského přímoří a severní Dalmácie výměnou za přidání se na jejich stranu. Itálie měla o tato území zájem už delší dobu, a s nabídkou Spojenců proto souhlasila.

Boje v Alpách měly být rychlé a Rakousko-Uhersko mělo kromě překvapení doplatit i na silnou italskou převahu. Nakonec bylo ale všechno jinak.

Rakušané se svých pozic nechtěli vzdát a odráželi jeden útok za druhým. V úmorných bitvách na řece Soči Italové utrpěli obrovské ztráty. Ani jedné straně situaci poté neusnadňoval nemilosrdný terén a drsné horské podnebí. Šrapnely z děl představovaly mezi kameny až o 70 % vyšší smrtelné riziko než v půdní krajině. Italové také začali doplácet na nezkušenost mladých vojáků a přemrštěné plány velitelů.

https://www.youtube.com/watch?v=V5ZtouKsDug

Nutno podotknout, že ani Rakušanům se příliš nedařilo a konflikt se táhl měsíce s porážkami na obou stranách. Aby neštěstí nebylo málo, 13. prosince 1916 bylo deset tisíc vojáků zasypáno lavinou.

Obrat na italské frontě nastal v říjnu roku 1917, kdy rakousko-uherské jednotky doplnili němečtí vojáci. Nové síly napomohly v bitvě u Caporetta drtivé porážce Dohody a bitvu posunuly dál na italské území k řece Piavě. Jakmile se však Němci vrátili na Západní frontu a Italům dorazila pomoc v podobě Spojenců, převaha Rakušanů polevila.

V říjnu roku 1918 se už ale rakousko-uherská říše rozpadala a 300 tisíc jejích vojáků bylo nuceno kapitulovat. Následně bylo domluveno příměří, a válka tak 11. listopadu 1918 oficiálně končila. Na italské frontě za sebou nechala více jak milion mrtvých a přes další dva miliony zraněných. V zemi poté připravenou půdu pro nástup fašismu. A na obzoru byl další světový konflikt…

Další články

Zavří­t reklamu