válkaČeskoslovenskoobjevy

Měla se stát obětí dětské svatby. Nyní sedmnáctiletá aktivistka bojuje za práva dalších dětí

Měla se stát obětí dětské svatby. Nyní sedmnáctiletá aktivistka bojuje za práva dalších dětí
Zdroj: people.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Payalu Jangid měl potkat stejný osud jako její předchůdkyně a v raném věku se měla provdat za dospělého muže. Dívka se vzepjala nejenom absurdní tradici, ale také své rodině.

Simona Knotkova 18. října 2019

Dětské svatby jsou nadále palčivým společenským problémem Indie. Oběťmi se stávají hlavně dívky z chudých vesnických rodin. Jednou z nich měla být také jedenáctiletá Payal Jangid z Rádžasthánu. Když se ale dozvěděla, že rodiče pro ni a její sestru naplánovali sňatek, rozhodla se jednat.

„Řekla jsem o tom aktivistům, kteří přišli do naší školy. Ti kontaktovali zakladatelku nadace Bal Ashram. S jejím zásahem a pomocí se mi podařilo postavit se proti rozhodnutí své rodiny. Moji rodiče nakonec ustoupili a svatba byla odvolaná,“ vypráví dnes sedmnáctiletá dívka.

Za své činnosti, díky kterým se jí například podařilo zrušit dětské svatby v její rodné vesnici Hinsla, byla letos oceněna v kategorii Changemaker Award. Tato cena bývá předávána v rámci Goalkeepers Global Goals Awards nadace Billa a Melindy Gatesových.

„Když jsem zjistila, kolik lidí pro mě hlasovalo, byla jsem hrdá. Chci bojovat za všechny děti, hlavně za dívky. V Rádžasthánu je velká část z nich nucena pracovat už od raného věku a vdávat se ve dvanácti. Navštěvujeme tyto děti doma a jejich rodičům vysvětlujeme, jak je pro ně škola důležitá. Já sama chci být učitelkou. Otcům také říkáme, aby nebili své děti a ženy. Když je budou namísto toho milovat, věci budou pro všechny lepší,“ říká Payal.

Ve svém snažení hodlá nadále pokračovat a cenu bere za pouhý začátek dlouhé cesty. Hodně práce je třeba především na místech, odkud dívka pochází. Právě nevzdělaná vesnická komunita nejčastěji následuje staré tradice, které jsou v dnešním světě zločinem a zdrojem sociálního zla.

„Toto uznání mě utvrdilo v tom, abych pokračovala ve své cestě a postarala se o to, že děti z celého světa nebudou trpět žádnou formu zneužívání. Jak vždycky říká bojovník za dětská práva a nositel Nobelovy ceny Kajláš Satjárthí, pokud se postaráme o jednu generaci, tato generace se postará o všechny generace další,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu