válkaČeskoslovenskoobjevy

Měla se stát další dětskou nevěstou. Zachránilo ji rapování

Šestnáctiletá Sonita Alizadeh měla být další dětskou nevěstou. Díky její zálibě v rapování se ale nakonec našel způsob, jak nepříznivému osudu uniknout.

Simona Knotkova 14. prosince 2016

Šestnáctiletá Sonita Alizadeh se s hiphopovou muzikou poprvé setkala v Íránu. Dostala se tam jako uprchlík, když společně se svou rodinou musela kvůli Tálibánu odejít z rodného Afghánistánu. Protože neměla žádné doklady, nebylo jí dovoleno chodit do školy a místo toho uklízela toalety v azylovém centru. Právě zde se prostřednictvím videoklipů v televizi seznámila s rapem.

Později začala psát i své vlastní texty a prezentovala je před dalšími uprchlickými dětmi. Přestože ženy v Íránu nemůžou vystupovat jako sólové umělkyně, našlo se několik hudebních producentů, kteří o ni jevili zájem. Bohužel se po čase ozvala „povinnost“ a Sonita měla být prodána staršímu muži.

„Svou matku miluji, nezlobím se na ni. V ten moment jsem přemýšlela o společnosti, o tradicích, bylo mi líto, že nedokáže vidět, co je ve mně. Na stranu druhou to ale chápu, protože ani jí její rodiče nenaslouchali,“ vzpomíná dívka na tu dobu.

Sonita měla štěstí. Tisícovky dalších dívek ho ale nemá.

Sonita měla štěstí. Tisícovky dalších dívek ho ale nemá.

V neštěstí ji ale potkalo štěstí. O jejím příběhu se dozvěděla íránská filmařka Rokhsareh Ghaemmaghami, která o ní začala točit dokument. Nakonec ji sama vykoupila za více jak 50 tisíc korun, a tak se dívka nemusela vdávat. O své zkušenosti napsala skladbu Brides for Sale (Nevěsty na prodej). A právě díky publikovanému videoklipu si Sonity dále všimla organizace Strongheart Group, která jí umožnila studium v Americe.

Dnes je Sonitě devatenáct let a jejím cílem je pomáhat dalším obětem dětských svateb. Více se o ní můžete dozvědět ve stejnojmenném dokumentu, který byl letos promítán na festivalu v Sundance. Zmiňovanou píseň si pusťte v přiloženém videu.

Další články

Zavří­t reklamu