válkaČeskoslovenskoobjevy

Měl Stříbrný pták shodit atomovou bombu na New York?

V nacistickém Německu existoval projekt letounu, který by byl schopen doletět nad New York a shodit na něj bombu. A nejen to, měl k tomu využít let na nízké orbitální dráze Země. Jenže Němci Stříbrný pták nedokázali postavit.

Tomáš Chalupa 10. srpna 2015

Plány na stavbu bombardéru proti Americe se zrodily po vstupu USA do války. Hitlera trápilo, že není schopen nijak zasáhnout území tohoto zásadního soupeře, vyjma chabých pokusů jeho ponorek. Požadoval proto konstrukci letounu, který by dokázal doletět nad území USA a tam shodit smrtonosný náklad bomb.

Plánů vzniklo mnoho. Nejblíže sériové výrobě byly Messerschmitt Me-264 a Junkers Ju-390. Obě letadla existovala ve fázi prototypů, ale se sériovou výrobou se nikdy nezačalo. Oba letouny byly impozantní, nicméně celkem klasicky řešené stroje. V Německu však vznikl nápad na daleko ambicioznější stroj, který by vylétl až do vesmírného prostoru. Jmenoval se Silbervogel tedy Stříbrný pták.

Jeho konstruktéry byl Rakušan Eugen Sänger. Novátorský přístup počítal s tím, že raketa dosáhne nízké orbity a snese se na jakékoliv místo v USA. Přistát pak mohla na některém z japonských ostrovů. Startovalo by se z tříkilometrové kolejnice. Stroj by letěl nadzvukovou rychlostí. Vše ale rychle skončilo, když se zraky stratégů obrátily k východní frontě, která potřebovala všechny zdroje. Projekt Silbervogel byl zastaven.

Je ironií osudu, že Sängerovy výpočty i celý projekt byl v podstatě velmi realistický. Přestože v konceptu bylo několik drobných chyb ve výpočtu, nešlo i nic zásadního a Sänger v podstatě velmi předběhl svou dobu. Toho také využili Američané a Francouzi, pro které po válce Sänger pracoval. O jeho práci měli zájem také Rusové, ovšem šli na to svými metodami. Pokusili se Sängera unést, akci vedl Stalinův syn Vasilij. Akce se ovšem nezdařila, a tak mohl Západ dál těžit ze Sängerových konceptů. Ostatně i dnešní moderní raketové motory vycházejí z konceptu profesora Sängera.

Další články

Zavří­t reklamu