válkaČeskoslovenskoobjevy

Megalodonu trvalo miliony let, než si vybrousil své obrovské zuby

Megalodonu trvalo miliony let, než si vybrousil své obrovské zuby
Zdroj: masterreplicasgroup
+ 10 fotek+ 11 fotek

Obří žralok megalodon býval po miliony let postrachem moří. Jeho silné a robustní zuby mohly vyvinout při skousnutí sílu 108 500 až 182 200 newtonů. Na délku měřily až 18 centimetrů. Podle vědců trvalo miliony let, než si tento predátor “vypiloval” svůj smrtící nástroj.

Yvonne Pokorná 13. listopadu 2019

Výzkum se soustředil na rozdíly mezi zkamenělými zuby megalodona a jeho předka, obrounovitého žraloka otoduse. Zatímco chrup otoduse se vyznačoval hladkými hranami a hroty na obou stranách hlavních zubů, u megalodona se objevilo malé vroubkování a naopak chyběly postranní hroty.

„Tento přechod byl velmi dlouhý, zdlouhavý proces, který nakonec vyústil v dokonalý řezný nástroj – široký, plochý zub s rovnoměrným ozubením,“ uvedl vedoucí autor studie Victor Perez. „Dosud není jasné, proč tento proces trval miliony let a proč zmizely ony dva byla malé zuby po stranách.“ Ty totiž ve spojení s hlavním zubem fungovaly na způsob vidličky k uchopení a trhání rychle se pohybujících ryb.

Asi 87 procent zkamenělých zubů z období mezi 20 až 17 miliony let měly boční hroty oproti 33 procentům z doby před 14,5 miliony let. O téměř sedm milionů let později už je neměl ani jeden fosilizovaný zub. Místo toho některé zuby obsahovaly hrboly a výrazné zoubkování.

Takto vyvinuté zuby pravděpodobně umožnily megalodonu stát se lepším lovcem. Na rozdíl od žraloků bílých, kteří se zaměřují na břicho kořisti, megalodon pravděpodobně útočil na srdce a plíce. Svými silnými zuby, pomocí kterých uměl překousnout i tvrdé kosti, prokousl kořisti hrudní koš a další odolné kosti.

Během pliocénu, kdy se vyvinuly větší a vyspělejší druhy kytovců, si megalodon pravděpodobně vytvořil nové lovecké strategie, jak tyto větší velryby zabít. Podle Pereze používal taktiku jednoho úderu, jež vedla ke znehybnění a krvácení kořisti. Byla nalezena řada zkamenělých kostí, které kdysi tvořily prsní ploutve či ocasní obratle, patřící pliocénním druhům velryb. Na těchto pozůstatcích byly objeveny otisky po zubech megalodonů, z čehož plyne, že tento žralok znehybnil větší velryby tím, že jim poškodil ploutve, a teprve potom je zabil a sežral. „Žralok nechtěl chytit a držet velrybu, protože by sebou mlátila a možná ho zranila,“ vysvětluje vědec.

Přesto není stále jasné, jaký byl přesný důvod změny zubů. Je to svým způsobem tajemství. „Zajímalo by nás, jestli bylo něco vylepšeno na genetické cestě vývoje zubů,“ dodal Perez.

Megalodon (Carcharocles megalodon, v překladu velký zub) je vyhynulý druh žraloka, který žil před asi 23 až 3,6 milionu let během období od raného miocénu do pliocénu. Vzhledem mohl připomínat mohutnějšího žraloka bílého či se mohl podobat žraloku velikému či písečnému. Fosilní pozůstatky naznačují, že tento žralok mohl měřit na délku až 15 metrů. Dospělí samci megalodona mohli vážit mezi 12,6 až 33,9 tuny a samice mezi 27,4 a 59,4 tuny. Měl velmi robustní chrup, jeho čelisti byly osazeny až 250 zuby v pěti řadách. Zuby mohly dosahovat délky přes 18 centimetrů. Čelist u velkých jedinců měřila napříč až dva metry a mohla se rozevřít až do 75°.

Další články

Zavří­t reklamu