válkaČeskoslovenskoobjevy

Medosavka novozélandská dělá při zpěvu ohlušující zvuk

Medosavka je pouhých 250 gramů vážící malý ptáček, v jehož hrdle se ale ukrývá ohromná síla. Podle nové studie je to dokonce nejhlasitější pták na světě. Jeho „zpěv“, kterým si hledá samičku, je stejně silný jako zvuk mechanického beranidla.

Tomáš Chalupa 6. listopadu 2019

Biolog Jeff Podos z univerzity v Massachusetts se rozhodl nahrávat vábení samců medosavky a změřit jeho hlasitost. Záznam měl hlasitost 125,4 decibelů, čímž o devět decibelů překonal předchozího držitele tohoto rekordu, kterým byl amazonský šampion, kotinga křiklavá.

Zvuk o naměřené síle je už vysoko nad hladinou bolestivosti pro lidské ucho a je to, asi jako kdybyste si stoupli vedle mechanického beranidla. Ne nadarmo v jeho blízkosti všichni nosí sluchátka, protože by si mohli nenávratně poškodit sluch. Vědci byli ostatně zvědaví, jak vlastně může samička vnímat podobný křik, aniž by si poškodila sluch. Samička zřejmě ale podle intenzity zvuku posuzuje kvality partnera a to, zda jej případně k sobě připustí.

Další věc, kterou vědci zatím netuší, jak se vlastně malému tvorovi podaří vyloudit takový zvuk. Jediné, na co se podařilo přijít, je fakt, že čím je zvuk hlasitější, tím kratší dobu trvá. Je to pochopitelné, protože respirační systém ptáků by prostě delší zvuk neudýchal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu