válkaČeskoslovenskoobjevy

Meditace vám může přivodit i úzkost nebo strach, zjistili vědci

Meditace vám může přivodit i úzkost nebo strach, zjistili vědci
Zdroj: sciencealert.com

Nepřináší vám meditace zrovna ty nejlepší pocity? Nejste sami. Podle poslední studie britských vědců se s potížemi potýká čtvrtina meditujících.

Simona Knotkova 9. června 2019

Pocity úzkosti, strachu nebo změněné vnímání reality – to jsou negativní prožitky, které bychom si asi normálně nespojovali s meditací. Vědci z University College London ale zjistili, že přesně takové stavy zažívá až čtvrtina meditujících.

Pro své zkoumání dali dohromady 1232 dobrovolníků, kteří meditovali nejméně dva měsíce. Každý z nich měl odpovědět na otázku, zda během relaxační techniky někdy zažil obzvláště nepříjemný moment. Výsledky byly vcelku překvapivé – až 315 respondentů (cca 25 %) odpovědělo kladně. Badatelé přitom zatím netuší, co přesně za tímto jevem stojí.

„Kdy jsou nepříjemné prožitky důležitou součástí meditačního procesu a kdy jsou pouhým negativním efektem, kterému je třeba se vyhnout? Většina výzkumů se soustřeďuje na pozitivní stránku meditace, ale je třeba se zaměřit i na jiné aspekty meditačních technik,“ říká vedoucí studie publikované v žurnálu PLOS One Marco Schlosser.

Zajímavostí je, že negativní zkušenost s meditací měli zejména ti jedinci, kteří meditovali ve skupině, měli vyšší stupeň negativního myšlení nebo praktikovali dekonstruktivní (odbourávací) druhy meditace. Na stranu druhou byly ke špatným stavům nejméně náchylné věřící ženy.

Schlosser dodává, že není třeba dělat předčasné závěry a meditaci začít odsuzovat. Existuje totiž stále větší počet studií dokazujících, že našemu organismu i psychice prospívá. O pozitivním přínosu ostatně vypráví i lidé, kteří ji pravidelně provozují. Meditace posiluje naši imunitu, snižuje stres a pomáhá nám více si uvědomovat naše podvědomí.

„Rozsáhlejší studie nám pomohou zjistit, kdy a u koho dochází k nepříjemným zkušenostem a zda mají na člověka dlouhodobější dopad. O výsledcích výzkumu by se následně měli dozvědět autoři klinických příruček a meditačních manuálů a cvičitelé těchto technik,“ uzavírá Schlosser.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu