válkaČeskoslovenskoobjevy

Francouz sestroji prvního šachového robota, ve skutečnosti hrál člověk

Francouz sestroji prvního šachového robota, ve skutečnosti hrál člověk
Zdroj: Wikimedia Commons

Automatický šachový stroj z roku 1770 přezdívaný Mechanický Turek byl dílem maďarského vynálezce Wolfganga von Kempelena. Ten se tímto důmyslným strojem pokusil zaujmout rakouskou císařovnu Marii Terezii. Jenže všechno byl ve skutečnosti jeden velký podvod.

Tomáš Chalupa 22. srpna 2021

Mechanický Turek hrál skutečně dobře. Nebyly to nějaké nahodilé tahy, ale skutečně silná šachová hra reagující na tahy oponenta. Na svou dobu neskutečné a neuvěřitelné dílo. Wolfgang von Kempelen (1734–1804) byl při výrobě stroje inspirován Françoisem Pelletierem a jeho show, kterou předváděl v paláci Schönbrunn. Když viděl, jaké úspěchy Pelletier slaví, chtěl udělat něco podobného a získat si přízeň Marie Terezie.

Stroj vypadal jako velká bedna, za kterou stál model člověka – Turka. Ten měl jednu ruku nataženou podél šachovnice, druhou táhnul figurami. Když se chtěli zvědavci podívat do bedny, spatřili změť kol, velmi hustou a komplikovanou, která dohromady tvořila „stroj“. Vevnitř dřevěné bedny byl ale ve skutečnosti člověk. Ten hrál šachy a pozici figur viděl zespodu díky magnetům a ovládal figury pomocí ruky Mechanického Turka.

Proti stroji si zahráli nejlepší šachisté té doby – Johann Allgaier, Boncourt, Aaron Alexandre, William Lewis, Jacques Mouret, a William Schlumberger. Někdy vyhráli, někdy prohráli, nicméně všichni byli okouzleni tím, že stroj hrál skutečně inteligentně. Něco takového nikdo nikdy neviděl. Pruský král Fridrich byl strojem rovněž okouzlen a nabízel Kempelenovi velké množství peněz, když mu prozradí, jak stroj funguje. Kempelen ale neprozradil nic až do své smrti. Když zemřel, stroj zdědili jeho synové, kteří se jej rozhodli prodat německému vynálezci Johannu Nepomukovi Maelzelovi, který se proslavil patentem metronomu.

Ten brzy poznal, jak celý stroj fungoval, a rozhodl se, že v šarádě bude pokračovat, jen se přemístí do Ameriky. Tam byl Mechanický Turek ještě populárnější než v Evropě. V tisku vycházely celé odborné stati o tom, jak stroj funguje, ale na podstatu, že jde vlastně o jednoduchý kouzelnický trik, nikdo nepřišel.

Mechanický Turek přežil i svého druhého majitele. Když Maelzel v roce 1838 zemřel, stroj získal americký spisovatel a lékař John Kearsley Mitchell, který jej věnoval Muzeu Charlese Willsona Pealeho ve Philadelhii. Tam stroj čas od času předváděl svou hru. Bohužel stroj shořel při požáru. Na podstatu celého podvodu se přišlo postupně, finální odhalení nastalo v článku dr. Silase Mitchella v časopise Chess Monthly. Teprve po 70 letech se přišlo na to, že Mechanický Turek je podvod. Kupodivu se nikdo necítil pohoršen, protože Amerika má kouzla ráda.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu