válkaČeskoslovenskoobjevy

Mayské kodexy zničili conquistadoři, zbyly jen poslední čtyři

Mayské kodexy zničili conquistadoři, zbyly jen poslední čtyři
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Mayové měli své vlastní rozvinuté písemnictví, jehož páteř tvořily takzvané kodexy. Šlo o spisy psané na kůru, které zachycovaly dějiny a události té doby, ale také filozofické myšlenky a vědecké koncepty. Vědci mají za to, že jich existovaly tisíce, ale dnes můžeme nahlédnout jen do čtyř.

Tomáš Chalupa 26. ledna 2021

Kodexy, které se zachovaly dodnes, mají jména podle měst, kde jsou uloženy. Známe tedy drážďanský, madridský a pařížský kodex. Pak existuje ještě Grolierský kodex, ale jeho pravost byla často zpochybněna. Nalezl jej v roce 1965 v mexické jeskyni amatérský archeolog a sběratel Jose Saenz. Kodex byl uložen v dřevěné krabici společně s dalšími artefakty z mayského období. Jedenáct listů kodexu vystavil Saenz v roce 1971 v Grolier clubu v New Yorku a pak celou sbírku odvezl do Mexika. Kodex obsahuje podobně jako ostatní tři astronomická pozorování a nejrůznější věštby, ale je jich mnohem méně než u ostatních, takže panují dohady, zda je kodex pravý.

Nejlépe prozkoumaný je naopak Drážďanský kodex. Ten je uložen v Národní knihovně v Drážďanech, která jej roku 1973 odkoupila od soukromého sběratele. Bohužel dnes už existuje jen přesná kopie, originál byl zničen za druhé světové války. Tento kodex obsahoval informace astrologického a astronomického charakteru a o datech oslav a rituálů. Byl napsán někdy ve 14. století našeho letopočtu.

Thumbnail # Staří Mayové vybudovali složitý filtrační systém, aby měli pitnou vodu
Mohlo by Vás zajímat:

Staří Mayové vybudovali složitý filtrační systém, aby měli pitnou vodu

Všechny tři, potažmo čtyři kodexy byly velmi intenzivně studovány. Ruský odborník Jurij Konorozov dokonce získal původní jeden list z Drážďanského kodexu, a podařilo se mu díky tomu rozluštit mayské písmo. To znamenalo naprostou revoluci v dosavadním vědění o mayské civilizaci. Mohli jsme toho dnes vědět ještě mnohem více, pokud bychom měli pohromadě všechny kodexy. Ty ale zničili conquistadoři při dobývaní mayské říše, takže můžeme považovat za zázrak, že se dochovaly alespoň čtyři.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu