válkaČeskoslovenskoobjevy

Mayská civilizace byla mnohem větší, než se předpokládalo

Mayská civilizace byla mnohem větší, než se předpokládalo
Zdroj: nationalgeographic.com

Desítky tisíc dosud neznámých staveb včetně pyramid, paláců a dálnic objevil mezinárodní tým vědců na severu Guatemaly. Ruiny neznámé mayské megapole tam po staletí ukrýval hustý prales. To podle některých vědců potvrzuje, že Guatemala byla kdysi srdcem mayského světa – civilizace, která byla mnohem větší a propojenější, než se doposud předpokládalo.

Yvonne Pokorná 21. března 2018

Vědci s pomocí laserové zobrazovací technologie LiDAR prozkoumali 2100 čtverečních kilometrů Biosférické mayské rezervace v guatemalském regionu Petén. Tato metoda umožnila badatelům digitálně odstranit vrstvu vegetace a odhalit vše, co je pod ní skryto. Vědci identifikovali více než šedesát tisíc domů, chrámů, pyramid a dalších staveb. Celé velkoměsto bylo obehnáno hradbami a obranným valem a pevnostmi. Snímky také odhalily síť vyvýšených superdálnic spojujících mayská města.

 Mayské město objevené v guatemalské džungli

Mayské město objevené v guatemalské džungli

„Je zajímavé, že Mayové nikdy nepoužívali kolo ani nepřeváželi náklad na zvířatech, i přes to však šlo o civilizaci, která dokázala takříkajíc pohnout horami,“ poukázal Marcello Canuto, archeolog z Tulane University, který se na výzkumu podílel.

V rozporu s dosavadními pohledy na mayskou civilizaci jakožo izolované městské státy šlo zjevně o rozsáhlou a propojenou říši, schopnou pokrýt potřeby milionů svých obyvatel.

Jak ukazují nálezy, Mayové používali pokročilé technologie včetně regulace vodních toků pomocí řady kanálů a přehrad. Stejně tak byly objeveny složité zavlažovací a terasové systémy naznačující organizované zemědělství.

Laserové technologie LiDAR proniká pod pralesní povrch a odkrývá města, paláce, pyramidy, dávná zemědělská pole a jiné archeologické zajímavosti.

Laserové technologie LiDAR proniká pod pralesní povrch a odkrývá města, paláce, pyramidy, dávná zemědělská pole a jiné archeologické zajímavosti.

Na vrcholu svého rozkvětu (mezi lety 250 a 900 našeho letopočtu) zabírala civilizace Mayů dvojnásobnou rozlohu oproti středověké Anglii, přičemž byla mnohem hustěji osídlená.

„Až dosud většina badatelů odhadovala zdejší populaci na zhruba 5 milionů obyvatel,“ řekl Estrada-Belli, který vede archeologický projekt v Institutu mayských studií v guatemalském Holmulu. „Tyto nové objevy však ukazují, že zde žilo možná až 15 milionů obyvatel – další navíc možná žili v nízko položených oblastech dnešních močálů, o kterých dnes vůbec neuvažujeme jako o obyvatelných místech.“

Obraz nasnímaný LiDARem odhalil mayskou pyramidu.

Obraz nasnímaný LiDARem odhalil mayskou pyramidu.

Všechny tyto objevy naznačují, že střední Amerika byla kdysi dávno domovem civilizace, která se svojí složitostí a rozsáhlostí vyrovná starověkému Řecku nebo Číně.

Také všudypřítomnost obranných zdí, hradeb, teras a množství pevností mění pohled na mayskou společnost. Mayové byli zřejmě mnohem více zapojeni do vojenských konfliktů, než se dosud soudilo. „Válka nedoprovázela jen konec této civilizace,“ uvedl americký archeolog Thomas Garrison. „Byla všudypřítomná, systematická a trvala desítky, možná stovky let.”

Související články

Další články

Zavří­t reklamu