válkaČeskoslovenskoobjevy

Mayové vyráběli gumy o 3000 let dříve, než s tím začal Goodyear

Mayové vyráběli gumy o 3000 let dříve, než s tím začal Goodyear
Zdroj: messagetoeagle.com

Patent na výrobu tvrzené gumy získal Charles Goodyear v roce 1843. Má se za to, že to je první výrobce gumy v historii, ale není tomu zřejmě tak. První byli už staří Mayové, kteří gumu znali 3000 let před Charlesem Goodyearem.

Tomáš Chalupa 25. srpna 2016

Výzkumníci z USA zjistili, že lidé mayské civilizace vyráběli gumové předměty pro nejrůznější účely. Byli to první polymeroví vědci světa, guma jinak byla ve starověku naprosto neznámá. Mayové zřejmě přišli na způsob výroby gumy při svých náboženských rituálech. Zřejmě tedy za tím stála, jako v mnoha jiných případech, hlavně náhoda. Sklízeli latex z gumovníků a míchali ho s vínem. To obsahovalo chemikálie, které latex činily méně lámavým a více pružným. Vznikla tak první guma.

Jakmile Mayové zjistili, že jsou schopni vytvořit nový druh materiálu, který má široké použítí, začali ho přirozeně vyrábět ve větším množství. Mezi předměty, které byly nalezeny, byl oděv odolný proti vodě, zřejmě předchůdce dnešní pláštěnky, knihy vázané v gumě, sochy a míče. Ty se používaly při rituální hře pokatok, která byla součástí mayské kultury.

Nepodařilo se sice zatím najít žádnou gumovou obuv, ale některé písemné prameny se o ní zmiňují. Španělští konkvistadoři psali ve svých záznamech, že místní lidé chodí obutí v gumových botách. Mayové tak byli zjevně i zdatní obuvníci. Zdá se, že další kamínek do skládačky tajemné mayské civilizace právě zapadl na své místo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu