Milionářka Jane Surteesová s etiopskými sirotky

Milionářka Jane Surteesová s etiopskými sirotky | zdroj: viralalternativenews.com


Matka-samoživitelka vyhrála vánoční loterii. O výhru se podělila s etiopskými sirotky

TÉMATA: milionáři | charita | neobyčejní lidé

user-avatar

Ivanhoe

22. 12. 2015 | 15:00

Jane Surteesové nadělil osud pod vánoční stromeček ten největší dárek, o jakém kdy mohla snít – vyhrála národní loterii. Mnohamilionová výhra jí změnila život, ale pomohla také změnit životy druhých.

V roce 2008 byla osmačtyřicetiletá Angličanka Jane Surteesová již 12 let rozvedená se šesti dětmi na krku. Těžce pracovala, aby měli na živobytí, a počítala každý halíř. Rodina se tísnila v malém řadovém domečku na konci ulice a jezdila ve starém, otlučeném autě. Každý rok se Jane snažila ušetřit, aby měla z čeho nakoupit pro děti vánoční dárky. 10. prosince 2008 jí nečekaně přišel vysoký účet za telefon – měla zaplatit 161 liber (téměř 6 000 Kč). „Úplně jsem propadla panice, protože už mi nezbyly peníze,“ svěřila se deníku Daily Mail.

Veškeré naděje tehdy upnula k národní loterii, která se tu noc měla losovat. "Sázela jsem roky a byla přesvědčena, že jednoho dne vyhraji,“ řekla. Tu noc ale losování nesledovala, počkala si až na ráno a přes Teletext si pak zkontrolovala vylosovaná čísla. „Pomalu jsem si zapisovala každé číslo, až mi došlo, že jsem vyhrála jackpot,“ vzpomínala.

Měla co dělat, aby se ovládla a nezačala před dětmi křičet a tancovat po pokoji. Místo toho jen pošeptala své matce: „Vyhrála jsem, já jsem vyhrála!“

Jane Surteesová si pořídila rozlehlý dům v Yorku, kam se pohodlně vejde celá její početná rodina.

Tu noc nemohla samým vzrušením usnout – cítila se jako dítě před Štědrým dnem. Zároveň cítila obrovskou úlevu, že odteď si už nebude muset dělat starosti s výdaji. Nicméně jak přiznala, nebylo pro ni lehké najednou utrácet peníze. Jednak se cítila provinile a pak se taky bála, že o peníze přijde. Trvalo nějaký čas, než si na ten obrovský obrat ve svém životě zvykla.

Samozřejmě si splnila řadu snů – koupila si nádherný vůz, kabelku od Gucciho, moderní rodinný dům i venkovské sídlo s 18akrovým pozemkem. Provdala se a dopřála si velkorysou svatbu, na kterou pozvala sto hostů. Nicméně myslela také na ty, kteří neměli takové štěstí jako ona.

Krátce poté, co si vybrala sedm a půl milion liber (v přepočtu okolo 279 milionů korun), se vypravila do Etiopie a v Addis Abebě navštívila dětský domov se 120 sirotky. Provoz tohoto zařízení závisí na dobrovolných dárcích. Děti tam žijí v poměrně stísněných a skromných podmínkách, denně dostávají jen tři malé porce jídla, maso jen jednou za týden, hračky a knihy jsou pro ně něčím vzácným. O to víc Jane Surteesovou ohromilo, jak umí být vděčné a spokojené.

Jane Surteesová v etiopském dětském domově, který finančně podporuje.

Nejvíce jí pohnul příběh patnáctileté Workeneh Fanetay, které rodiče zemřeli na tuberkulózu, když jí byly čtyři roky. Fanetay se musela sama starat o dvouletého bratra. Aby měli co jíst, vypomáhala sousedům či na stavbě. Jenže pak do jejího života vstoupila Jane a změnila jí život. Dnes žije s bratrem v hliněném domku, u kterého si pěstuje vlastní zeleninu. Oba dva chodí do školy. To vše díky Jane a její milionové výhře. Surteesová se o blíže neurčenou částku dělí s etiopskými sirotky a kromě toho pracuje i pro různé charitativní organizace ve městě Whitby, kde bydlí. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že tak činí, jen aby se zviditelnila.

„Strašně mě to zraňuje, protože to vůbec není pravda. Ale musela jsem se s tím smířit. Když něco dobrého děláte, vždy se najde někdo, kdo se vás snaží znemožnit, a vám nezbude, než se na to prostě povznést,“ povzdechne si.  

user-avatar

Ivanhoe

22. 12. 2015 | 15:00

Zavří­t reklamu