válkaČeskoslovenskoobjevy

Mathias Rust, teenager, který nelegálně přistál na Rudém náměstí

Mathias Rust, teenager, který nelegálně přistál na Rudém náměstí
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Mathias Rust byl mladík, který měl v roce 1987 už plné zuby napětí mezi Západem a Sovětským svazem. Napadla ho myšlenka na vytvoření "imaginárního mostu" mezi oběma tábory, která měla přispět ke snížení vzájemného pnutí.

Tomáš Chalupa 4. května 2017

Svůj čin se rozhodl realizovat tak, že přeletí do Sovětského svazu. Rust byl amatérský letec, pro svůj let si vybral lehké jednomotorové letadlo Cessna 172. Stroj vybavil přídavnými nádržemi a přeletěl na Island, kde strávil několik dní. Pak pokračoval do Helsinek, kde načerpal palivo. Řídicí věži v Helskinkách oznámil, že poletí do Stockholmu. Místo toho nabral kurz do Ruska. Věž se ho snažila kontaktovat, když viděla, že mění kurz, ale Rust vypnul rádio. Přeletěl Baltské moře a ocitnul se nad Estonskem, kde změnil kurz přímo na Moskvu.

Když se dostal do sovětského vzdušného prostoru, byla zalarmována protivzdušná obrana. Rust totiž stále nekomunikoval. K letounu vystartovaly dvě stíhačky, které ho brzy spatřily. Jedna z nich žádala o povolení k útoku, ale to bylo zamítnuto. Rust možná ani netušil, jak blízko smrti se ocitl. Měl několikrát opravdu velké štěstí. U Pskova probíhalo letecké cvičení, a tak všechna ostatní letadla měla automaticky „přátelský status“, což se týkalo i Rustova letadla. U Toržoku se zase odehrávala záchranná operace po předchozí letecké havárii. Rust viděl, jak kolem startují helikoptéry, ty však měly jiný úkol než se zabývat jeho letadlem.

Rust nad Moskvou kroužil, původně chtěl přistát přímo v Kremlu, ale obával se, že by byl hned uvězněn a celý incident by byl utajen. Vybral si tedy pro přistání Rudé náměstí, kde ovšem probíhal čilý provoz. Nakonec se mu podařilo přistát asi sto metrů od náměstí. Okolojdoucí lidé se s ním ihned chtěli vyfotit. O dvě hodiny později už byl zatčen a uvězněn.

Přestože se hájil, že chtěl do Ruska přinést mír, byl obviněn z vandalství, nedodržování letových pravidel a nedovoleného překročení hranic. Byl odsouzen ke čtyřem letům v pracovním táboře. Naštěstí brzy došlo k oteplení vztahů mezi USA a Sovětským svazem, a Rust byl propuštěn v roce 1988 jako gesto dobré vůle.

Po propuštění se stal nakrátko celebritou, rozdával rozhovory, ale nakonec upadl v zapomění. Jeho čin, přestože to sám nevěděl, měl dalekosáhlé důsledky v samotném Sovětském svazu. To, že nějaký stroj může jen tak přistát na Rudém náměstí, bylo nezpochybnitelnou chybou sovětské protivzdušné obrany a bylo kvůli tomu odvoláno několik set velitelů včetně šéfa protivzdušné obrany a samotného ministra vnitra.

Rustova Cessna je dnes vystavena v berlínském Technickém muzeu.

Další články

Zavří­t reklamu