válkaČeskoslovenskoobjevy

Matematik dostal kruh do čtverce, který byl navíc menší

Vystřihněte z papíru kruh a poté do jiného kusu papíru vystřihněte čtverec, který bude menší než kruh. To není návod z ábíčka, ale složitá úvaha. Lze kruh prostrčit oním čtvercem? Japonský matematik Tadaši Tokieda to dokázal.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2020

Za vším je tradiční japonské origami, tedy schopnost skládat přesně papír do požadovaného výsledku. Tokieda neskládal kruh, protože tím by celý experiment tak trochu pozbyl smysl, ale onen papír se čtvercem. Poskládal ho velmi zvláštním způsobem tak, že ve výsledku se čtvercový otvor zvětšil a kruh jím mohl protáhnout. Je těžké to vysvětlit, proto se raději podívejte na video, ze kterého je to dobře patrné.

Podstatou celého kouzla je čarování s vnitřním prostorem samotného papíru. Zatímco kruh je dvourozměrná placka, papír s otvorem může mít po správném přeložení tři rozměry. Tím se čtvercový otvor roztáhne na dvojnásobek své původní délky a pak se zase vrátí do dvourozměrného prostoru, ovšem s dvojnásobně dlouhou úhlopříčkou. Čtverec a papír tak byl napřed dvourozměrný, pak trojrozměrný a pak se zase vrátil do dvou rozměrů. Experiment tak ukazuje na mnohem složitější úvahy o tom, jaká je podstata prostoru a jak se prostor mění přidáním jedné dimenze.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu