válkaČeskoslovenskoobjevy

Matematický most v Cambridgi je inženýrský unikát

Matematický most v Cambridgi je inženýrský unikát
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Je dřevěný, složený jen z rovných trámů, přesto tvoří oblouk. Pokud by byl postaven správně, nebylo by potřeba na jeho stavbu použít žádné hřebíky, stačila by znalost fyzikálních sil. Právě proto mostu v Cambridge přezdívá matematický.

Tomáš Chalupa 4. června 2020

Je to jeden z nejzajímavějších kousků tesařské práce v celé Anglii, napsal o mostu ve svých Dějinách univerzity v Cambridge její autor Edmund Carter. Most byl postaven v roce 1749 podle návrhu architekta Williama Etheridge. Ten už podobný, jen větší, vyprojektoval v Londýně. Je však pravdou, že Etheridge není autorem celého konceptu. V roce 1737 žil jistý James King, tesař, který takto vytvořil most ve Westminsteru. Jenže v zimě 1739–1740 zamrzla Temže natolik, že některé struktury mostu se zlomily a most se přestal využívat. Samotná konstrukce přitom byla správná, jen počasí sehrálo svou nepříznivou roli. King byl pověřen, aby postavil stejný most a předákem na jeho stavbě byl Etheridge. Ten se později osamostatnil a začal na základě Kingova konceptu dělat mosty sám. Dnes by byl označen za plagiátora, tehdy se to tak ovšem nebralo, hlavní byl pro zadavatele vždy výsledek.

Je možné, že ani King nebyl původním autorem konceptu. V náčrtcích Leonarda da Vinciho najdeme most velmi podobný tomu Kingovu. Da Vinciho most byl navíc postaven bez jediného hřebíku nebo provazu, držel jen díky fyzikálním zákonům a vyvažování jednotlivých sil. Stejně, tedy bez použití hřebíků, podle pověsti postavil most v Cambridge i Etheridge. Jenže zvědaví studenti matematiky ho rozebrali, aby ho následně dali sami dohromady. To se jim už ale nepodařilo, a tak ho museli stlouct hřebíky. Další pověst říká, že most postavil sám Isaac Newton, ale to prokazatelně není pravda už jen proto, že zemřel dvacet let před tím, než se začal stavět. Podobných mostů na bází da Vinciho návrhu je po světě hodně, jeden z nejslavnějších se nachází v dánském Morsø.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu