válkaČeskoslovenskoobjevy

Máte vysoký krevní tlak? Poslouchejte Mozarta!

Máte vysoký krevní tlak? Poslouchejte Mozarta!
Zdroj: dailymail.co.uk

O pozitivních účincích vážné hudby na psychiku člověka toho bylo napsáno už spousta. Věděli jste ale, že klasikové mohou výrazně snížit i váš krevní tlak?

Simona Knotkova 5. července 2016

V experimentu poslouchaly skupinky po šedesáti lidech Mozartovu Symfonii č. 40 g-moll, výběr z díla Johana Strausse či kompilaci hitů skupiny ABBA. Jedna ze skupin také poslouchala naprosté ticho. Vědci jim během poslechu měřili krevní tlak, a snažili se tak zjistit, do jaké míry ho ovlivňuje to, co slyší.

Zatímco ABBA systolický tlak posluchačů snížila o pouhých 1,7 mm Hg a na diastolický neměla vliv takřka žádný, Mozart a Strauss to zvládli až o 4,7 mm Hg u systolického a o 2,9 mm Hg u diastolického krevního tlaku.

Studie byla zveřejněna v deníku Německé zdravotnické asociace. Pozitivní vliv Mozartova díla si badatelé vysvětlují pravidelným opakováním hudebních vzorců v kompozici. Straussovy skladby se podle autorů studie poté nesou v jednoduchých strukturách a chytlavých melodiích, které posluchače nijak nerozrušují. ABBA oproti tomu stimuluje mozek svými texty.

Máte-li doma tlakoměr, sami si můžete zkusit malý experiment při poslechu Symfonie č. 40 pod článkem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu