Myšlenka na nekonečno a věčnost navozuje některým lidem úzkostné a klaustrofobní stavy.

Myšlenka na nekonečno a věčnost navozuje některým lidem úzkostné a klaustrofobní stavy. | zdroj: odditycentral.com


Máte strach z nekonečného vesmíru či věčného života? Trpíte apeirofobií

TÉMATA: fóbie | vesmír | psychika

user-avatar

Simona Knotková

28. 04. 2018 | 13:00

Většina z nás miluje pohled do nekonečných dálí hvězdné oblohy. Stejně tak nás asi nadchne myšlenka, že po smrti budeme moci prožít další život. Existují mezi námi ale i jedinci, kterým podobné aktivity nebo myšlenky znepříjemňují život.

Najdete si odlehlé místo od městských světel, lehnete si do trávy a potom už ve svých myšlenkách cestujete mezi myriádami galaxií, vstříc vesmírnému nekonečnu.

Mezi námi existuje asi jen málo lidí, kteří by pohled na hvězdy nemilovali. Jsou ale i tací, kterým sledování hvězdné oblohy a myšlenky na nekonečno způsobují rovnou noční můry.

"Ve srovnání s vesmírem jsme všichni bezvýznamní. Když začnu myslet dál za naši sluneční soustavu, moje myšlenky se automaticky zastaví, jako by mě chránily před nějakou formou panického záchvatu. Získávání informací o černých dírách by mi způsobilo několikadenní noční můry. Myšlenka na vzdálenost mezi galaxiemi je nesnesitelná," svěřuje se například jedna uživatelka Facebooku.

Ač se vám to může zdát bizarní, není jediná, koho bezmezný vesmír nefascinuje, ale děsí. O takovýchto lidech říkáme, že trpí apeirofobií, tedy chorobným strachem z nekonečna. A s ním je provázána i představa věčného života a neohraničeného koloběhů smrti a znovuzrození.

"Vím, že pro většinu křesťanů je myšlenka věčného života uklidňující, pro mě ale ne. Nedokážu se s tím vypořádat. Ležím v posteli, přemýšlím o tom a mám pocit, že zešílím. Jsem si jistý, že moje manželka si o mně myslí, že jsem blázen. Mám úspěšnou kariéru, úžasné manželství a rodinu, ale tahle věc mě rozežírá," svěřil se jeden z postižených stránce YOMYOMF.

Další žena se vyznává ze strachu z jakési marnosti věčného života. "Bojím se, že napříč věčností nakonec dosáhnu bodu, když jsem už všechno prožila, vše se naučila, všechno udělala a všechny jsem potkala, a zůstanu zaseknutá v nicotě, ze které není cesty ven."

Apeirofobie je potvrzená i vědou. Profesor Martin Wiener z univerzity George Masona ve Virginii ji vysvětluje následovně: "U lidí, kteří trpí apeirofóbií, dochází k uvědomění, že po smrti budou žít navždy. Když si to člověk snaží ve své myslí představit, naráží na problém, že není možné představit si 'navždy'. Tento zážitek vyvolává úzkost."

I s touto nevšední fóbií se dá nicméně bojovat a v těžkých případech můžou pomoct jak léky, tak kognitivně behaviorální terapie. 

user-avatar

Simona Knotková

28. 04. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu