Pálivé chilli papričky nemá v oblibě každý. Vědci ale opět prokázali, že mají na naše zdraví pozitivní vliv.

Pálivé chilli papričky nemá v oblibě každý. Vědci ale opět prokázali, že mají na naše zdraví pozitivní vliv. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Máte rádi pálivé jídlo? Pravděpodobně se dožijete vysokého věku

TÉMATA: zdraví | dlouhověkost | strava

user-avatar

Simona Knotková

12. 11. 2018 | 11:15

"Zaručených" návodů na dlouhověkost existuje nepřeberné množství. Minimálně tím následujícím se ale vyplatí řídit.

Vědci z univerzity v americkém Vermontu sbírali více jak 23 let data šestnácti tisíc Američanů. Konkrétně sledovali složení jejich stravy a zdravotní stav a hledali mezi nimi spojitosti. Mimo jiné zjistili, že u dospělých jedinců, kteří pravidelně konzumovali chilli papričky, bylo až o 13 % nižší riziko výskytu závažných onemocnění. Tento výsledek potvrzuje již dřívější studie poukazující na pozitivní účinek pálivých jídel na organismus.

Tajemství chilli papriček tkví v kapsaicinu, rostlinném alkaloidu, jenž je zodpovědný za pálivou chuť. Kromě toho se ale také váže na receptory zodpovědné za aktivaci mechanismů zabraňujících obezitě.

Schéma znázorňující, jak kapsaicin působí na nervový systém člověka.

"Aktivace vaniloidního receptoru TRPV1 stimuluje buněčný mechanismus proti obezitě. Tato ochrana snižuje riziko kardiovaskulárních, metabolických a plicních nemocí. Kapsaicin také působí na průtok krve srdcem, a funguje tak jako prevence před srdečními onemocněními," stojí ve zprávě badatelů.

O důvod víc, proč si užívat vaše oblíbené ostré jídlo.

user-avatar

Simona Knotková

12. 11. 2018 | 11:15

Zavří­t reklamu