válkaČeskoslovenskoobjevy

Máte rád Fantu? Pijete nápoj, který vymysleli nacisté

Máte rád Fantu? Pijete nápoj, který vymysleli nacisté

Druhá světová válka přinesla na straně Německa zrození několika známých značek. Nejznámější je bezesporu Volkswagen, ale také populární limonáda Fanta se zrodila ve Třetí říši.

Tomáš Chalupa 5. října 2014

Před vypuknutím druhé světové války byl v Německu oblíbený úplně jiný nápoj, americká Coca-Cola. Vyráběla se přímo v Německu, kde bylo 43 závodů této firmy, které produkovaly 5 milionů lahví ročně. Milovníkem tohoto nápoje byl například Hermann Göring. Je zajímavé, že Coca-Cola tehdy ještě nebyla zdaleka tak známá, jako dnes a mnoho lidí si ji vůbec nespojovalo s USA nebo americkým stylem života. V Německu se Coca-Cola prezentovala jako místní nápoj. Jenže slibný rozvoj značky ukončil vstup USA do války proti Německu.

I Coca-Colu měli Němci v oblibě, než se přestala vyrábět

I Coca-Colu měli Němci v oblibě, než se přestala vyrábět

Ze Spojených států se přestal dovážet sirupový koncentrát, bez kterého colu prostě nešlo vyrábět. Ředitel německé Coca-Coly Max Keith se rozhodl, že vymyslí nápoj nový, k jehož výrobě americký sirup nebude potřeba. Vznikl nápoj na ovocném základě vyrobený z ingrediencí, které byly v té době v Německu k dispozici – jablečná dužina, ovoce, sacharin a trocha cukru. Zbývalo vymyslet název nového nápoje.

Místo Coca-Coly přišla Fanta

Místo Coca-Coly přišla Fanta

Jistý Joe Knapp, který ve firmě pracoval jako prodavač, přišel s návrhem na název Fanta odvozený od slova Fantasie. Název se šéfům líbil a produkce nového nápoje se rozběhla. Úspěch byl nevídaný. Za rok 1943 se prodalo tři miliony beden a poptávka stále stoupala.

Po válce Fanta dobyla svět

Po válce Fanta dobyla svět

Jenže stoupala také spojenecká aktivita ve vzduchu a časté nálety na města a továrny brzy srovnaly se zemí i výrobny Fanty. Všech 43 podniků bylo zničeno. Coca-Cola, která byla pořád vlastníkem výroben i samotné značky Fanta začala po válce vyšetřovat, jak moc ředitel Keith spolupracoval s Nacisty. Výsledkem vyšetřování bylo, že Keith si s nacistickými pohlaváry nikdy nezadal a snažil se své zaměstnance chránit před gestapem a jinými problémy s úřady. Samotný nápoj se rozhodla Coca-Cola dále vyrábět a dokonce ji exportovat do USA. Dnes se pije prakticky po celém světě, přestože málokdo ví, v jaké době a v jaké zemi se vlastně zrodila.

Další články

Zavří­t reklamu