válkaČeskoslovenskoobjevy

Máte přebytečných 7 milionů? Kupte si Hitlerův telefon z bunkru

Máte přebytečných 7 milionů? Kupte si Hitlerův telefon z bunkru
Zdroj: vintag.es
+ 8 fotek+ 9 fotek

V marylandské aukční síni Alexander Historical Auctions se bude ke konci měsíce dražit osobní telefon Adolfa Hitlera. Výše aukce se odhaduje na více jak sedm milionů šest set tisíc korun.

Simona Knotkova 9. února 2017

Telefon byl objeven pár dní po konci války britským důstojníkem Ralphem Raynerem. Ten ho měl také ve svém vlastnictví až do roku 1977, kdy zemřel. V dědictví byl odkázán synovi Ranulfovi, který ho nyní dává do dražby.

„Můj otec na telefon nepohlížel jako na relikvii Hitlerových slavných dnů. Spíš to pro něho byla otlučená připomínka jeho porážky, něco na způsob válečné trofeje. Nikdy by ho nenapadlo, že se z telefonu stane tak důležitý artefakt,“ sdělil Rayner mladší v rozhovoru pro CNN.

Jeho otec byl pravděpodobně prvním nesovětským vojákem, který do berlínského bunkru vstoupil. Úkryt popsal jako příšernou špinavou díru, kde bylo stále cítit spálené lidské maso. Sověti mu jako první nabídli černý telefon Evy Braunové, ale Rayner si vybral raději ten Hitlerův. „Řekl Rusům, že červená je jeho oblíbená barva, což se jim samozřejmě líbilo,“ vzpomíná Ranulf.

Aparát vyrobila společnost Siemens a Hitler ho dostal darem od wehrmachtu. Webové stránky aukční síně ho označují jako „pravděpodobně nejničivější zbraň všech dob, která přinesla smrt milionům lidí“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu