válkaČeskoslovenskoobjevy

Máte pocit, že někde straší? Možná jste se jenom nadýchali plísně

Máte pocit, že někde straší? Možná jste se jenom nadýchali plísně
Zdroj: curiosity.com

Kdo by se už někdy nesetkal s duchařskou historkou či na vlastní kůži nezažil něco strašidelného? Podle vědy pro to ale možná existuje logické vysvětlení.

Simona Knotkova 29. září 2017

Vejdete do zchátralého starého domu a najednou vás sevře nepříjemný pocit, že v něm nejste sami. V tom domě straší, pomyslíte si. Možná je ale realita o něco méně divočejší.

Shane Rogers, profesor z Clarksonovy Univerzity v New Yorku, vydal v roce 2009 studii, ve které popisuje možný vztah mezi duchařskými úkazy a plísní, hojně se vyskytující právě ve starých a neudržovaných budovách. Množící se plíseň produkuje spory, jež po vdechnutí mohou způsobit poruchy hybnosti a rovnováhy, delirium nebo demenci.

„Odjakživa mě zajímaly duchařské příběhy a paranormální jevy. Na výšce jsem sledoval tematické pořady a říkal si: ‚Některá ta místa jsou opravdu špinavá a plesnivá. Jestlipak mezi tím a duchy existuje nějaká spojitost?'“ vypraví Rogers.

Pokračuje: „Strašení je velmi rozšířený fenomén, který dosud není pořádně probádán. Ve starých budovách se často setkáváme se špatnou kvalitou vzduchu. Někteří lidé v nich trpí depresí, úzkostí a dalšími symptomy. Pokoušíme se zjistit, zda některá z nahlášených strašení mohou mít spojitost s konkrétními škodlivými látkami ve vzduchu.“

O „duchách“ jako vedlejším účinku toxických látek psal už v roce 1995 také mykolog a dermatolog R.J. Hay. Jev popsal jako syndrom nemocné knihovny – staré knihy mají totiž vydávat halucinogenní spory.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu