Noční můry mohou být signálem přicházející neurologické nemoci, jako třeba Parkinsonovy nemoci.

Noční můry mohou být signálem přicházející neurologické nemoci, jako třeba Parkinsonovy nemoci. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Máte krvavé noční můry? Podle vědců na vás čekají neurologické nemoci

TÉMATA: nemoci | sny

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2017 | 11:00

Noční můry nejsou nikdy příjemná věc.Podle vědců je to navíc signál, že máte zaděláno na neurologické onemocnění. Vidí totiž spojitost mezi Parkinsonovou chorobou a neklidným spánkem plným divokých snů.

Skupina kanadských neurovědců a psychologů zveřejnila studii, podle které je určitý typ nočních můr varovným signálem značící možnost neurologické nemoci. Podle nich neurologické nemoci prvně ovlivňují buňky, které mají spojitost se spánkem, konkrétně s jeho REM fází. "Pozorovali jsme, že 80 procent těch, kteří v REM fázi mají problémy, mají později problém i s Parkinsonovou chorobou," stojí ve studii. Ta se ovšem vyvine v dlouhodobém horizontu patnáci a více let. 

U dospělého člověka představuje REM fáze asi 90–120 minut, tedy asi 20–25 % doby spánku. Je charakterizovaná rychlými pohyby očí (rapid eye movement REM), nízkoúrovňovou svalovou aktivitou. V této fázi mozek odpočívá a sní. Pokud jsou ovšem sny divoké a budí člověka z této fáze. nebo mu spánek narušují, pak je podle vědců zaděláno na problém. Samozřejmě bude potřeba ještě další výzkum, ale každopádně je potřeba tyto věci brát vážně.

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu