válkaČeskoslovenskoobjevy

Máte doma cibulák? Možná ano, cibuli však na něm nenajdete

Máte doma cibulák? Možná ano, cibuli však na něm nenajdete
Zdroj: originalcibulak.cz
+ 13 fotek+ 14 fotek

Dříve nesměl chybět v žádné kuchyni nebo obýváku. Řeč je o cibulovém porcelánu neboli cibuláku. Jeho název vznikl omylem, když malovaný motiv granátového jablka tehdejším Evropanům silně připomínal cibuli.

Václav Pokorný 5. prosince 2018

Cibulák je nádobí, které letos slaví 133 let od zahájení své výroby v Čechách. Jde o modrobílý malovaný porcelán, „modré z nebe“, které má v kuchyni spousta domácností a přistupuje k němu jako ke slavnostnímu nádobí. Ústředním motivem se stal květ astry na stonku s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusové tyče. U okrajů nádob se používá kompozice z broskví a granátových jablek.

Motiv cibule však na nádobí nehledejte, název cibulák vznikl omylem, neboť granátová jablka si lidé spletli s cibulí. Název je převzatý z němčiny, kdy se cibulovému porcelánu říkalo „Zweibelmuster“.

Námět cibulového dekoru převzala míšeňská porcelánka mezi lety 1738–1739 z původních čínských předloh. Volba tohoto dekoru má svůj symbolický význam, který je převzatý z Číny. Květ astry představuje čas, pivoňky bohatství a vznešenost, granátové jablko plodnost, broskve nesmrtelnost a bambus soudržnost.

V Čechách se s výrobou cibuláku začalo v roce 1885 v porcelánce v Dubí. Již o pár let později, v roce 1929, měl cibulák 257 tvarů. V současné době má tento dekor 660 variant, a i proto si získal tolik příznivců, neboť každý v něm najde motiv, který je blízký jeho vkusu.

Původně se porcelán maloval ručně, ale tehdejší majitel porcelánky v Dubí zavedl nový technologický postup dekorace. Na místo ruční malby byla podglazurová výzdoba cibulového vzoru prováděna za použití ocelotiskových desek. Pouze drobnosti byly doplňovány ručně. Díky této technologii je možné mýt cibulový porcelán v myčce a neuškodí mu ani mikrovlnka. Zkrátka nadčasový design a technologie, která přežila několik století, válek i komunismus a pořád se drží na výsluní.

Dnes je česká porcelánka v Dubí jednou ze čtyř továren na světě, která tento tradiční porcelán vyrábí. Své výrobky vyváží do 22 zemí světa a hlavními odběrateli jsou Korea, Japonsko a Německo. Porcelánka v Dubí se tak bez nadsázky dá označit za české rodinné stříbro.

Další články

Zavří­t reklamu