Fabergého vejce byly opravdu krásné klenoty.

Fabergého vejce byly opravdu krásné klenoty. | zdroj: atlasobscura.com


Ruští carové dávali svým manželkám k Velikonocům zlatá vejce s překvapením

TÉMATA: velikonoce | rusko | klenoty

user-avatar

Simona Knotková

2. 04. 2018 | 10:30

Fabergého vejce byla na přelomu 19. a 20. století oblíbeným klenotem carské rodiny. Zlatá, bohatě zdobená vejce v sobě po otevření skrývala překvapení a pocházela z petrohradské dílny Carla Fabergého.

Tradice Fabergého vajec v carské rodině započala v roce 1885, kdy Alexandr III. jedno objednal jako dar k výročí zasnoubení pro svou manželku. Od té doby jich carevna Marie Fjodorovna dostala ještě několik. Zlatý klenot s překvapením si oblíbil také jeho syn Mikuláš II., který s nimi obdarovával jak matku, tak svou manželku. Každé další vejce bylo pro dárce i obdarovaného překvapením. 

Fabergého vejce se vyráběla ze zlata, drahých kamenů nejvyšší gemologické kvality a jiných drahocenných materiálů (slonovina, perleť) s využitím technik pestrobarevného opakního či translucidního emailu a gravírování. Každé z vajec je otevírací a každé skrývá jiné překvapení. Některá jsou pojízdná na kolečkách, jiná se dají rozebrat, jedno v sobě ukrývá lokomotivu, několik jich má vyklápěcí stojánky na portrétní miniatury členů rodiny cara Mikuláše II. Některá vejce v sobě skrývají důmyslný mechanismus pro pohyb, figurku nebo stavbu.

Pro svou vysokou uměleckou hodnotu, špičkovou kvalitu výroby, důmyslné technické řešení a vysokou cenu použitých materiálů patří tato šperková vejce k nejvzácnějším klenotům na světě a dodnes jsou celosvětově uznávána jako symbol klenotnického umění doby historismu a synonymum luxusu.

 

 

Vejce s miniaturou Gatčinského paláce od něj Marie Fjodorovna dostala v roce 1901. Vajíčko měří přes dvanáct centimetrů a po otevření v něm najdete carské sídlo vyhotovené do těch nejmenších detailů. Malé pouliční lampičky, křoví nebo děla – to všechno do vajíčka klenotník precizně zasadil.

Miniaturu Gatčiny ve zlatém vajíčku si i s dalšími zachovanými klenoty můžete prohlédnout v baltimorském Walters Art Museum. Anebo rovnou v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

2. 04. 2018 | 10:30

Zavří­t reklamu