válkaČeskoslovenskoobjevy

Matce unesli před 32 lety dítě. Nyní se s ním znovu setkala

17. října 1988 si pan Mao vyšel společně se svým dvouletým synem Ťiou Ťiou do ulic Si-anu. Dítě dostalo po nějaké době žízeň, proto se muž šel zeptat do jednoho hotelu na vodu. Chlapce přitom nechal venku. Když se za krátkou chvilku vrátil, Ťia Ťia byl pryč. A nikdo z rodiny ho neviděl dalších třicet dva let.

Bezprostředně po jeho zmizení začalo rozsáhlé pátrání, po dítěti však jako by se slehla zem. Jeho rodiče se za tu dobu stačili dokonce rozvést, ale zejména matka Li Ťing-č‘ pokračovala v neúnavném hledání. Procestovala několik desítek provincií a navštívila stovky měst. V průběhu let se setkala také s dalšími rodiči, kteří náhle přišli o dítě. Společně odstartovali organizaci na pomoc dalším rodinám.

V roce 2009 se Li spojila s policejním týmem, který šel po stopách překupníků s lidmi. Existovalo podezření, že se Ťia Ťia stal cílem právě těchto kriminálníků. Teprve letos v dubnu došlo ale k dlouho očekávanému zvratu v případu. Vyšetřovatelé dostali tip na rodinu v provincii S’-čchuan, která si za 6 tisíc jüanů (cca 20 tisíc korun) před více než třiceti lety koupila a následně osvojila malého chlapce.

Jak odhalilo postupující vyšetřování a testy DNA, skutečně se jednalo o Ťiu Ťiu, dnes čtyřiatřicetiletého muže vystupujícího pod příjmením Ku, který se živí jako interiérový designér. Zajímavostí je, že o případu se poprvé dozvěděl už před šesti lety, kdy viděl v televizi fotografii pohřešovaného dítěte. Chlapec mu připomínal jeho samého v dětském věku.

Dojemný moment šťastného shledání matky a syna zprostředkovala světu čínská média. Muž se později nechal slyšet: „Jsem skutečně šťastný a nadšený. Ani jedné z rodin se nevzdám. Mám dvě matky. Jedna je moje rodná matka, která mě hledala více než třicet let. Druhá je moje adoptivní matka, která mě více než třicet let vychovávala.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu