Tahle bublinatka je ještě masožravá – právě pojídá blechu.

Tahle bublinatka je ještě masožravá – právě pojídá blechu. | zdroj: utahpeoplespost.com


Masožravé rostliny se stávají vegetariánkami! Je v tom druh kanibalismu?

TÉMATA: divy přírody | rostliny

user-avatar

Markéta Oderská

30. 04. 2018 | 11:45

Zatímco člověk v posledních sto letech zcela přešel na živočišnou stravu plnou vepřového, hovězího a drůbeže, tak masožravé rostliny jdou přesně opačným směrem a stávají se z nich téměř vegetariánky. Nebo snad kanibalky?

Rakouští vědci při studiu tří druhů bublinatek přišli se zajímavým poznatkem. V jídelníčku tohoto vodního druhu masožravých rostlin totiž značně vzrostl podíl rostlinné potravy. Bublinatky, které obvykle do svých lapacích měchýřků chytají rychlostí blesku velmi drobné vodní živočichy, si totiž čím dál více pochutnávají na zelené stravě a baští řasy a pylová zrníčka. Ne že by to snad dělaly kvůli potřebě zhubnout či žít zdravěji, ke změně jídelníčku je zřejmě přivedla nutnost. Nutnost přizpůsobit se prostředí, v němž rostou. Zkrátka tam, kde je hodně řas a naopak málo živočichů, nelze zůstat pouhým masožravcem.

To ovšem neznamená, že by masožravé rostliny nadobro přestaly konzumovat „maso“. Jak vědci zjistili, konzumace živočichů poskytuje bublinatkám vyšší přísun dusíku, který významně podporuje rozvoj jejich zimních pupenů. Do nich se rostlina na zimu stahuje ke dnu a hibernuje, což jí umožňuje ve studených zimních měsících přežít.

Jinými slovy, stejně jako lidé i bublinatky udělají nejlépe, když budou přijímat vyváženou stravu. Zároveň jsou dobrým příkladem toho, jak se umět adaptovat na své prostředí. V souvislosti s klimatickými změnami a znečišťováním životního prostředí můžeme různé způsoby adaptace v přírodě čím dál častěji pozorovat.

A jaké z toho plyne ponaučení pro člověka? Možná to, že i pro něj nastal čas přejít na zelenější stravu.  

user-avatar

Markéta Oderská

30. 04. 2018 | 11:45

Zavří­t reklamu